Nowy numer 47/2022 Archiwum

Komunikat bp. Jezierskiego

Komunikat bp. Jacka Jezierskiego, wikariusza generalnego archidiecezji warmińskiej dot. otwarcia kaplicy Bractwa św. Piusa X w Olsztynie.

W związku z otwarciem w Olsztynie kaplicy Bractwa św. Piusa X, wikariusz generalny archidiecezji warmińskiej przypomina, że Bractwo zerwało więzi ze Stolicą Apostolską jeszcze za czasów, gdy papieżem był bł. Jan Paweł II. Bp Jacek Jezierski prosi o ostrożność i modlitwę w intencji przezwyciężenia sporów, jakie dzielą chrześcijan.

Pełna treść komunikatu bp. Jacka Jezierskiego:

W Olsztynie otwiera kaplicę Bractwo św. Piusa X, które proponuje Mszę św. w języku łacińskim i XVI – wieczny sposób jej odprawiania ( tzw. ryt trydencki).

Bractwo zerwało więź jedności ze Stolicą Apostolską za czasów, gdy Kościołem kierował papież Jan Paweł II. Przestało bowiem respektować autorytet papieża i przepisy Kościoła. Chodziło między innymi, o niezgodne z prawem kościelnym udzielanie święceń biskupich. Decyzja w tej sprawie jest w wyłącznej kompetencji Biskupa Rzymu.

Papież Benedykt XVI prowadzi cierpliwie dialog z Bractwem, aby przezwyciężyć rozłam, który zaistniał w Kościele. Warunkiem jest jednak przyjęcie przez członków Bractwa nauczania Soboru Watykańskiego II w kwestiach najbardziej istotnych, a także respektowanie władzy zwierzchniej papieża.

Wobec „dzikiej” aktywności Bractwa św. Piusa X, również w Olsztynie, informujemy o jego sytuacji w Kościele i prosimy o modlitwę, aby udało się odbudować jedność i przezwyciężyć podział.

 

Bp Jacek Jezierski

wikariusz generalny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy