Posłaniec Warmiński

Lektorzy na start

Rozpoczynający się Rok Wiary jest dla wszystkich zachętą nie tylko do pogłębiania naszej jedności z Chrystusem, ale także otoczenia troską ludzi młodych, poszukujących swojego miejsca w Kościele.

– Mając na uwadze wskazania Stolicy Apostolskiej i Dyrektorium Służby Liturgicznej wydanego przez Konferencję Episkopatu Polski, chcemy zaproponować roczną formację dla ministrantów Słowa Bożego nazywanych lektorami – mówi ks. Paweł Rabczyński, rektor Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie.

W Archidiecezji Warmińskiej kursy przygotowujące do posługi ministranta Słowa Bożego odbywały się już wielokrotnie. Tegoroczne odbędą się w nowej formie i w nowym miejscu – w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie, jako roczny cykl spotkań przygotowujących do przyjęcia kolejnego stopnia formacji Służby Liturgicznej Ołtarza. Kurs lektorski potrwa od listopada do maja włącznie. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu. Podczas każdego z tych spotkań zostaną przeprowadzone wykłady i ćwiczenia mające na celu nie tylko zdobycie wiedzy intelektualnej, ale także wyrobienie postawy wewnętrznej charakterystycznej dla funkcji lektora.

Na kurs uczęszczać mogą ministranci (od II klasy gimnazjum) wyróżniający się odpowiednim zachowaniem, gorliwością i posiadający odpowiednie warunki głosowe.

W zakres kursu wchodzą następujące przedmioty: 1 - Formacja wewnętrzna lektora; 2 – Liturgika; 3 - Podstawowe wiadomości o Piśmie Świętym; 4 – Dykcja; 5 – Śpiew; 6 - Wiadomości ze sztuki sakralnej.

Przygotowanie kończy się sprawdzeniem wiadomości i dopuszczeniem do uroczystego błogosławienia. Uroczyście pobłogosławiony otrzyma dyplom Ministrantów Słowa Bożego, który upoważnia do czytania Słowa Bożego w czasie liturgii eucharystycznej i innych nabożeństw oraz możliwość kontynuowania formacji na kursie dla ceremoniarzy parafialnych, który odbędzie się w przyszłym roku. Wielkość powołania Ministranta Słowa Bożego, wielkość wykonywanej służby – czytania Pisma świętego – domaga się takiego przygotowania i takiej opieki nad tymi, którzy ją pełnią niezależnie od wieku.

W kursie bierze udział 56 chłopaków z całej diecezji, m.in. z Mrągowa, Olsztyna, Bartoszyc, Chruściela, Dobrego Miasta, Nidzicy, Kętrzyna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: