Nowy numer 3/2019 Archiwum

Optymiści z natury

W Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Kościele warmiński, co mówisz o sobie?”.

Wykład na temat „Czy synod już się zakończył? Geneza i przebieg prac synodalnych” wygłosił abp Wojciech Ziemba. Metropolita warmiński przedstawił założenia synodu, wyjaśnił, że I Synod Archidiecezji Warmińskiej miał charakter duszpastersko-prawny – oprócz porządkowania ustawodawstwa diecezjalnego miał również przypomnieć wiernym, jakie jest ich powołanie. – Dlatego na myśl przewodnią synodu wybraliśmy hasło „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu” – mówił abp Ziemba.

Metropolita przypomniał również historię poprzednich synodów, których na Warmii było przed wojną 12. Sporo uwagi poświęcił również synodowi nr XIII, który – zwołany przez bp. Józefa Glempa – nigdy nie został ukończony. Abp Ziemba mówił także o owocach synodu, które już dostrzegamy, jak choćby rekolekcje ewangelizacyjne, o tym, jakie propozycje nasunęły się podczas obrad, a którymi trzeba będzie zająć się w przyszłości. Odpowiadał także na pytania zebranych w IKCh, nie tylko na temat synodu, ale również o bieżącej sytuacji Kościoła. – Wielu wierzy w klęskę. Nie powinniśmy tego robić, chrześcijanin przecież jest z natury optymistą – wierzy, że ostatecznie i tak zwycięży dobro – powiedział abp Ziemba.

Więcej w numerze 51-52 „Posłańca Warmińskiego”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy