Nowy numer 48/2020 Archiwum

Warmia pamięta

W całym regionie odbył się uroczystości związane z 31. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

W stolicy Warmii i Mazur jako pierwsi wspominali tamte czasy Młodzi Demokraci, którzy w nocy z 12 na 13 grudnia zorganizowali pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny nocne czuwanie. Kwiaty i znicze na placu Solidarności ustawili również działacze oraz sympatycy PiS, którzy wyjechali do Warszawy na marsz zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość.

Główne uroczystości zorganizowała NSZZ Solidarność Regionu Warmińsko-Mazurskiego, razem ze Stowarzyszeniem Represjonowanych w Stanie Wojennym „Pro Patria”i pracownikami olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Najpierw spotkali się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, gdzie po wystąpieniu Józefa Dzikiego, szefa warmińskiej „Solidarności” wyświetlony został film „Droga do wolności”, a następnie przedstawiony został program artystyczny z udziałem Nelly Chojnowskiej-Ochnik, aktorów ze Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza i chóru I LO.

Wieczorem olsztynianie, przedstawiciele władz, związków zawodowych, służb mundurowych, internowanych w stanie wojennym oraz młodzieży zebrali się na placu Solidarności pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny. Po okolicznościowych przemówieniach i programie patriotycznym uczestniczy uroczystości przemaszerowali do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie Mszę św. w intencji ofiar stanu wojennego odprawił metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama