Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jeruzalem się nie nudzi

Wystawa fotograficzna „Ziemia Święta po raz drugi”

Autorem zdjęć wywieszonych w IKCh jest Danuta Witkowska z Poznania. Fotografią zajmuje się od około 10-12 lat, a fotografie przedstawione na wystawie pochodzą z ostatniej wyprawy do ziemi Świętej, którą autorka odbyła razem z ks. Krzysztofem Sarzałą. On też jest autorem wszystkich podpisów, a na otwarciu wystawy przedstawił komentarz do niektórych zdjęć, które pokazują, jak piękna, ale jednocześnie bardzo trudna i skomplikowana jest ziemia, po której kroczył Zbawiciel.

Ks. Krzysztof od 20 lat jest przewodnikiem po ziemi historii zbawienia, a wystawa wzięła się z fascynacji tamtymi miejscami. – Tam można dotknąć Golgoty, miejsca, gdzie stał krzyż Chrystusa. Można dotknąć półki skalnej, na której prawdopodobnie spoczywało Jego ciało. Do Ziemi Świętej chce się cały czas wracać – mówi ks. Sarzała.

Wystawa, na której obejrzeć można ponad 200 zdjęć ma być zachęta do uczestnictwa w pielgrzymce, a dla tych, którzy już odwiedzili Jerozolimę ma pokazać, że cały czas można tam znaleźć coś nowego. Prace archeologiczne bowiem trwają tam cały czas i ciągle pojawiają się nowe odkrycia – wystarczy wymienić choćby Heriodon z miejscem pochówku króla Heroda Wielkiego, który został odkryty dopiero w 2007 roku czy znalezienie tzw. łodzi Jezusa, którą możliwe, że płynął kiedyś sam Zbawiciel.

Na wystawie oprócz fotografii przedstawiających typowe miejsca święte, znalazły się również te przedstawiające faunę, florę oraz skomplikowane relacje między Izraelczykami i Palestyńczykami. Szczególnie wymowne jest zdjęcie fragmentu muru, na którym przedstawiony jest gołąbek z gałązką oliwną w dziobie – symbol pokoju, który w kamizelce kuloodpornej znajduje się na celowniku jakiejś broni.

Wystawę można oglądać w IKCh przynajmniej do końca roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama