Nowy numer 3/2019 Archiwum

Bliski koniec

Pan Bóg łaskawy jest i miłosierny, a więc nie pogniewa się tylko dlatego, że w jedną niedzielę nie pójdziemy na Mszę św.

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim koniec wielu szałowych kolekcji przeróżnych producentów ubrań, butów, torebek, pasków i portfeli. Czasem mam wrażenie, że w te dni kończy się u wielu i zdrowy rozsądek. Korki tworzące się przy ulicach dojazdowych do centrów handlowych, zapchane parkingi i tłumy przelewające się po galeriach – to obraz przedstawiający naszą nową świecką tradycję. Co nieuniknione, w ten wielkomiejski szał włączają się również mieszkańcy mniejszych miejscowości: Nidzicy, Szczytna czy Ostródy etc. i wsi. Wyjazdy na zakupy do Olsztyna, a nawet Warszawy czy Gdańska, stały się bowiem częścią rodzinnego życia. Jak ogólnie wiadomo, najlepszym dniem na takie „handlowe” wycieczki jest, oczywiście, niedziela. Bo każdy wie, że Pan Bóg łaskawy jest i miłosierny, a więc nie pogniewa się tylko dlatego, że w jedną niedzielę nie pójdziemy na Mszę św., jednocześnie zmuszając innych do pracy.

Wydaje mi się, że sam Kościół powinien wyjść naprzeciw potrzebom wiernych. Przed wyjściem z galerii handlowych powinny stać konfesjonały, a kapłani w ramach końca szału zakupów powinni udzielać wychodzącym rozgrzeszenia. Kiedyś – idąc za głosem postępowych środowisk – zastąpią ich automaty. „Byłem w niedzielę na zakupach i opuściłem niedzielną Mszę św. Bardzo tego żałuję” – powiemy, wrzucając do niego złotówkę. A automat wypluje z siebie karteczkę z napisem: „Udzielam ci rozgrzeszenia”. Tylko czy w owych czasach będzie jeszcze coś takiego, jak sumienie? Bo jeśli nie, wtedy nastąpi prawdziwy koniec świata.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy