Nowy numer 3/2019 Archiwum

Mamy tego samego Ojca

Na Warmii odbyły się nabożeństwa z okazji XVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Tegoroczny XVI Dzień Judaizmu obchodziliśmy pod hasłem „Ja jestem Józef, brat wasz”. Hasło nawiązuje do historii Józefa, syna Jakuba, którego bracia sprzedali do Egiptu. Późniejsze losy, spotkanie i przebaczenie są ilustracją „dialogu w rodzinie”, jak mówi o tym Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

W Olsztynie uroczystą Mszę św. odprawił w tym dniu bp Jacek Jezierski w kościele pw. św. Mateusza. Homilię wygłosił ks. Marcin Bartnikowski, który mówił, że naszym celem tego dnia jest szczera modlitwa za lud, który Bóg jako pierwszy wybrał na swoją własność.

- Losy chrześcijan i Żydów są ze sobą złączone. Wspólne dziedzictwo wzywa do świadectwa Jedynemu Bogu i Jego przykazaniom - mówił ks. Bartnikowski. - Świat oczekuje od nas, chrześcijan i Żydów, więcej pokory i pokuty. Pokory wobec historii naszych narodów, religii i dokonań. Więcej pokuty za wszystkie błędy i nieporozumienia. Potrzebujemy autentycznego, szczerego dialogu między ludźmi wiary i opartego na wierze. Nadszedł czas, by chrześcijanie i Żydzi dali świadectwo poprzez wspólną pracę na rzecz godności ludzkiej. Aby dzięki wspólnym działaniom chrześcijanie stawali się lepszymi chrześcijanami, a Żydzi lepszymi Żydami - nauczał ks. Bartnikowski.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy