Nowy numer 43/2020 Archiwum

Mamy tego samego Ojca

Na Warmii odbyły się nabożeństwa z okazji XVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Tegoroczny XVI Dzień Judaizmu obchodziliśmy pod hasłem „Ja jestem Józef, brat wasz”. Hasło nawiązuje do historii Józefa, syna Jakuba, którego bracia sprzedali do Egiptu. Późniejsze losy, spotkanie i przebaczenie są ilustracją „dialogu w rodzinie”, jak mówi o tym Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

W Olsztynie uroczystą Mszę św. odprawił w tym dniu bp Jacek Jezierski w kościele pw. św. Mateusza. Homilię wygłosił ks. Marcin Bartnikowski, który mówił, że naszym celem tego dnia jest szczera modlitwa za lud, który Bóg jako pierwszy wybrał na swoją własność.

- Losy chrześcijan i Żydów są ze sobą złączone. Wspólne dziedzictwo wzywa do świadectwa Jedynemu Bogu i Jego przykazaniom - mówił ks. Bartnikowski. - Świat oczekuje od nas, chrześcijan i Żydów, więcej pokory i pokuty. Pokory wobec historii naszych narodów, religii i dokonań. Więcej pokuty za wszystkie błędy i nieporozumienia. Potrzebujemy autentycznego, szczerego dialogu między ludźmi wiary i opartego na wierze. Nadszedł czas, by chrześcijanie i Żydzi dali świadectwo poprzez wspólną pracę na rzecz godności ludzkiej. Aby dzięki wspólnym działaniom chrześcijanie stawali się lepszymi chrześcijanami, a Żydzi lepszymi Żydami - nauczał ks. Bartnikowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama