W Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie można podziwiać wystawę zatytułowaną „Kapliczki i krzyże przydrożne gminy Dywity stan zastany”.
Autorem fotografii, które można podziwiać na wystawie jest Stanisław Kuprjaniuk, historyk, który od 11 lat przemierza tereny Świętej Warmii odnajdując i fotografując to, co stanowi niekwestionowany symbol naszego regionu czyli kapliczki oraz przydrożne krzyże. Na wystawie zaprezentowane zostały tylko obiekty z terenu gminy Dywity. Niestety, większość z nich jest w opłakanym stanie, a jak mówi autor ekspozycji, ich stan pogarsza się z miesiąca na miesiąc.
W gminie Dywity znajdują się 83 kapliczki oraz 89 krzyży przydrożnych. Ogółem na Warmii można odnaleźć około 3000 takich obiektów sakralnych. – Możliwe, że gdzieś między zabudowaniami, czy w głębokich lasach, są ukryte jakieś kapliczki, o których nie wiem, ale jeżeli tak jest, to są to pojedyncze obiekty. Do zdecydowanej większości z nich dotarłem i sfotografowałem – twierdzi Stanisław Kuprjaniuk.
Z żalem można stwierdzić, że większość kapliczek i krzyży zapewne w niedługim czasie zniknie z terenu Warmii. Znaczna część z nich stoi na prywatnych ziemiach, których właściciele nie są zainteresowani renowacją tych obiektów. Ponadto, jak podczas otwarcia wystawy mówił bp Jacek Jezierski, odnowienie kapliczki to nie jest proste zadanie, przy tak małym obiekcie trzeba bowiem włożyć wiele wysiłku – od załatwienia kwestii prawnych po znalezienie odpowiedniego budulca i budowniczego.
Wystawę Stanisława Kuprjaniuka można oglądać w Starym Ratuszu można oglądać do 31 stycznia. Już wkrótce, na wiosnę, ma ukazać się książka o warmińskich kapliczkach, której współautorem będzie Stanisław Kuprjaniuk. W książce, a także na dołączonej płycie, znajdą się fotografie wszystkich 1333 kapliczek warmińskich rozpoznanych przez pana Stanisława.