Nowy numer 43/2020 Archiwum

Aktualna myśl przejdź do galerii

Na Warmii i Mazurach i w województwie kujawsko-pomorskim rozpoczął się Rok Mikołaja Kopernika. Pierwszym ważnym wydarzeniem w ramach Roku Kopernika było otwarcie Pracowni Kopernikańskiej, która znajduje się w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Pracownia Kopernikańska będzie działać na wzór Centrum Badań Wschodnich, które funkcjonuje tam od 2008 r. – Chcemy powołać zespół naukowców, którzy będą zajmować się badaniami nad dziełem i osobą Mikołaja Kopernika. Jesteśmy przy tym otwarci na współpracę ze wszystkimi środowiskami, zarówno naukowymi jak i kulturalnymi Olsztyna. Liczymy również na współpracę z uniwersytetami z całego kraju – mówi dr Danuta Bogdan, kierownik Pracowni Kopernikańskiej. Jak podkreśla, celami bieżącymi są kwerendy archiwalne w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej, jak i archiwach innych. Poza tym pracownia podejmie się działań promocyjnych osoby samego astronoma, jak i miejscowości na Warmii, z którymi jest on związany.

– Badacze związani z naszą pracownią będą realizować projekt – kalendarium życia i działalności Mikołaja Kopernika. Chcemy, aby było ono gotowe w 2023 r., na jubileusz 550 rocznicy jego urodzin – dodaje Danuta Bogdan. Podczas uroczystego otwarcia Pracowni Kopernikańskiej prof. Stanisław Achremczyk podkreślał, iż należy badać wszechstronnie Mikołaja Kopernika, pokazywać osobę, czasy i odczytywać na nowo myśl kopernikańską. – Ona trwa nieustannie, niezmiennie. O ile odkrycia innych naukowców się zestarzały, to myśl kopernikańska jest ciągle aktualna. I zadaniem tej pracowni będzie zebranie najwybitniejszych umysłów miejscowego środowiska, aby wspólnie czegoś dokonać – podkreślał prof. Achremczyk. Ogromny wkład w dotychczasowe badania nad życiem Mikołaja Kopernika wniósł bp Jacek Jezierski.

Oprócz zespołu badawczego złożonego z pracowników i współpracowników OBN i członków Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego, marszałek województwa powoła członków rady naukowej. Zadaniem naukowców będzie uporządkowanie kalendarium życia i działalności Mikołaja Kopernika, badania Warmii w czasach astronoma, jego naukowych dokonań, tradycji kopernikańskich w Polsce i Europie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama