Nowy numer 3/2019 Archiwum

Warmiński ślad

Kard. Józef Glemp był w latach 1979–1981 ordynariuszem diecezji warmińskiej. W tym czasie erygował wiele parafii oraz ośrodków duszpasterskich i katechetycznych.

Propagował kult bł. Doroty z Mątowów i sługi Bożej Reginy Protmann, obecnie błogosławionej. Rozpoczął prace przygotowawcze do duszpasterskiego synodu diecezji warmińskiej, sprowadził relikwie św. Wojciecha i rozpoczął ich peregrynację w diecezji.

Powołał do istnienia Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie. Organizował także uroczystości hozjańskie w Olsztynie. W sierpniu 1979 roku odbyły się we Fromborku uroczystości 400. rocznicy śmierci kard. Hozjusza z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego i polskich biskupów. W latach posługi biskupiej na Warmii Józef Glemp odwiedził środowiska polonijne w USA, Kanadzie, Francji i RFN.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy