Nowy numer 25/2018 Archiwum

Z Litwinami o Grunwaldzie

Nie tylko Grunwald ma być przedmiotem współpracy między samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a Rejonem Kowieńskim – takie są najnowsze ustalenia obu stron.

– W lipcu ubiegłego roku w Kownie pokazaliśmy wystawę „Grunwald-Art”. Obrazy można było oglądać w Czerwonym Dworze, w szczególnym miejscu historycznie i współcześnie, w którym, dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, udało się stworzyć wymarzone warunki do spotkań i działań artystycznych – przypomina marszałek Jacek Protas. – Polska ma bardzo liczne i serdeczne relacje z Litwą, na wielu poziomach i w wielu wymiarach, także tych najważniejszych – historycznych, społecznych, rodzinnych, sentymentalnych. Dlatego cieszę się, że będziemy mogli rozszerzyć współpracę także na poziomie regionalnym. W 2012 roku Litwini byli także gośćmi IV Forum Gospodarczego Rynków Bałtyckich i Wschodnich zorganizowanym w Lidzbarku Warmińskim i chcą skorzystać z zaproszenia na to duże, ekonomiczne wydarzenie także w tym roku. Na polu gospodarczym chcą również współpracować regionalne browary. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem natomiast planuje ożywić plenery malarskie organizowane pod hasłem „Grunwald-Art” i aranżować przy ich okazji festiwale rycerskie, które naprzemiennie odbywałyby się raz na Polach Grunwaldzkich, raz w rejonie Kowna. Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaś chce się wymieniać ze stroną litewską zbiorami i udostępniać rzadkie publikacje. Strona litewska jest także zainteresowana przystąpieniem do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma