Nowy numer 48/2020 Archiwum

Modlitwa to nasz obowiązek

Wierni w całej archidiecezji warmińskiej dziękowali Bogu za papieża Franciszka w dniu inauguracji jego pontyfikatu.

Uroczystej Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali m.in. abp senior Edmund Piszcz, bp Jacek Jezierski oraz bp Julian Wojtkowski.

Dla wiernych z parafii katedralnej był to czas rekolekcji wielkopostnych, tak że homilię wygłosił rekolekcjonista o. Marek Przeczewski OFMCap. Zwrócił on uwagę wiernych na fakt, że takiego wyboru mało kto się spodziewał – serwisy informacyjne nie miały nawet przygotowanego życiorysu kard. Jorge Bergoglia. – Jeżeli nie można zrozumieć, dlaczego coś się dzieje, trzeba wierzyć, że dzieje się po coś – mówił o. Marek.

Wspominał też chwile, kiedy był na placu św. Piotra w Rzymie zarówno podczas wyboru Benedykta XVI, jak i 13 marca, kiedy biały dym oznajmił wybór nowego papieża. – Kiedy rozmawialiśmy wówczas na temat kandydatów, na pytanie pewnej kobiety odpowiedzieliśmy, że czekamy, może wybiorą kapucyna o. Seana O'Maloneya. Ona wtedy powiedziała, że po prostu czeka na papieża. I to właśnie tak było. To nie my, nie media, ale Bóg wybiera tego, kogo chce. Po wyborze ludzie cieszyli się, że już jest nowy papież. Wśród krzyków nawet nie było słychać imienia, czy skąd pochodzi. Po prostu była wielka radość, że już jest – mówił o. Marek Przeczewski OFMCap.

Abp Wojciech Ziemba zwrócił z kolei uwagę na prośbę papieża Franciszka, żebyśmy się za niego modlili. – Powinniśmy to robić nie dlatego, że nas o to prosił. Powinniśmy się modlić za siebie cały czas. Mąż za żonę, dzieci za rodziców, każdy za każdego – mówił metropolita warmiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama