Głównym celem imprezy było przybliżenie dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych.
Już po raz piętnasty, tym razem na olsztyńskiej starówce, odbył się Festyn Integracyjny „Jesteśmy razem”. – Cieszę się, że jest z nami coraz więcej osób, niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Coraz bardziej kolorowe są stoiska. Właśnie na nich można obejrzeć prace niepełnosprawnych artystów. Spotkaliśmy się, abyśmy się razem bawić, poznawać osoby niepełnosprawne, które potrafią uprawiać wspaniałą twórczość artystyczną – mówi Tadeusz Milewski, prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie.
„Jesteśmy razem”, to hasło, które w zamyśle organizatorów, ma nam uświadamiać, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi, ważni, że powinniśmy być uważni na drugiego człowieka, i jak ważna jest integracja pomiędzy różnymi grupami osób. Festyn rozpoczął się występem Kapeli Jakubowej i amatorskich zespołów artystycznych z całego województwa z udziałem osób niepełnosprawnych. W programie festynu odbyły się również gry, zabawy, konkursy, prezentacje twórczości osób niepełnosprawnych oraz pokazy medycyny ratunkowej.
Wzorem lat ubiegłych artyści niepełnosprawni mieli możliwość prezentacji swoich prac w formie stoisk. – Jestem pełna podziwu. Kiedy patrzę na to, co te osoby potrafią zrobić, wydaje się, że wiele mi do nich brakuje. Obrazy, hafty, sztuka ozdobna użytkowa… Proszę spojrzeć na ten wazon. Jak dla mnie, dzieło sztuki – mówi Anna, która wraz z dziećmi wybrała się na starówkę na spacer. Nawet nie wiedziała, że odbywa się integracyjny festyn.
Głównym celem imprezy było przybliżenie dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych, a także pobudzenie współpracy między partnerami społecznymi, organizacjami pozarządowymi, służbami społecznymi i wolontariatem. Intencją organizatorów jest integracja osób niepełnosprawnych poprzez wspólną zabawę i wypoczynek.