Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Rocznice kopernikańskie

W ramach Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego w Lidzbarku Warmińskim i Fromborku odbyły się uroczystości upamiętniające jednego z najwybitniejszych Polaków - Mikołaja Kopernika.

W tym roku przypadają trzy rocznice: 540. rocznica urodzin Kopernika, 470. - jego śmierci oraz 540. - pierwszego wydania dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”.

Władze dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego oraz warmińska kapituła katedralna we Fromborku organizują Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego. Przez cały rok we wszystkich warmińskich miastach związanych z wielkim uczonym oraz Toruniu, mieście narodzin Kopernika, odbywa się wiele wydarzeń naukowo-kulturowo-religijnych, mających przypomnieć postać tego prawdziwego humanisty i człowieka renesansu.

Z tej okazji w kościele śś. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim i w katedrze we Fromborku celebrowane były uroczyste Msze św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Ziemby, metropolity warmińskiego. Po liturgii w Zamku Biskupów Warmińskich odbyła się konferencja pt. „Lidzbark Warmiński w życiu Mikołaja Kopernika”. Ponadto w Międzynarodową Noc Muzeów we Fromborku w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej i Muzeum Mikołaja Kopernika można było wysłuchać wykładu ks. prof. Andrzej Kopiczki  „Kopernikana w zbiorach Archiwum Archidiecezji Warmińskiej”. We Fromborku rektorzy dwóch uczelni - UMK w Toruniu i UWM w Olsztynie - złożyli kwiaty na grobie Mikołaja Kopernika.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma