Nowy numer 3/2021 Archiwum

Oddolna inicjatywa

Aktywność i zaangażowanie – to cechy charakteryzujące wiernych.

Parafia powstała w 1962 r. Wcześniej do wiernych przyjeżdżał kapłan z Górowa Iławeckiego. Pierwszym proboszczem był ks. Jan Bułat. W zeszłym roku parafia obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia i 30. rocznicy konsekracji kościoła, który został odbudowany z ruin, kiedy proboszczem był ks. Władysław Urbanowicz. W związku z tymi uroczystościami odmalowano świątynię i ułożono wokół kościoła polbruk. – To wszystko sfinansowano wyłącznie ze zbiórek pieniężnych wiernych. Zarówno w Kandytach, jak i w Bukowcu zaangażowanie ludzi w pracę i ich ofiarność są duże – podkreśla proboszcz ks. Jerzy Olechnowicz.

Szept o Kandytach

Mimo iż parafia to teren przygraniczny, o pracę jest trudno, mieszkańcy Kandyt i okolic są ludźmi niezwykle aktywnymi. Działa tu prężnie nie tylko Stowarzyszenie Obywatelskie „Nasza wieś – nasza przyszłość”, ale też koło gospodyń wiejskich. Zapewne łatwiej jest zintegrować społeczeństwo, gdyż w wiosce znajduje się zespół szkół, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum. W 2011 r. mieszkańcy Kandyt wystawili sztukę teatralną autorstwa ks. Jana Pietrzyka z Butryn pt.: „Spływające wody. Szept historii o Kandytach”. W sztukę było zaangażowanych mnóstwo osób, a do premiery aktorów amatorów przygotowywał reżyser Krzysztof Bujnowski. Proboszcz w sztuce zagrał główną rolę. – Jej akcja toczy się w czasach, kiedy na tych ziemiach nie było jeszcze chrześcijaństwa – mówi ks. Jerzy. Przedstawienie odbyło się w sali gimnastycznej szkoły. Były profesjonalne światła, nagłośnienie i scenografia. Grali dorośli, młodzież i dzieci. W korytarzu szkoły przygotowana była również wystawa o czasach pokazanych w przedstawieniu.

Dzieje się

W parafii odbywają się również cykliczne festyny. – Są Wesoła Niedziela, Święto Pieczonego Ziemniaka, dożynki. To integruje ludzi. A wszystko dzięki kołu gospodyń wiejskich i stowarzyszeniu – podkreśla proboszcz. Na Wesołą Niedzielę gospodynie przygotowują ciasta, pierogi, różne potrawy. Zapraszane są zespoły ludowe. Są stoiska z rękodziełami. Całość rozpoczyna się po Mszy św. Prowadzone są również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Są przedsięwzięcia, które organizuje organistka pani Teresa Suduł – to zazwyczaj miniprzedstawienia. – Odgrywane są w okresie Bożego Narodzenia, w Dzień Matki. Najbliższe odbyło się z okazji Dni Rodziny. A te w Kandytach zakończą się 12 czerwca uroczystą Mszą św., której będzie przewodniczyć abp Wojciech Ziemba – podkreśla ks. Olechnowicz. Przy szkole jest biblioteka gminna, w której działa dyskusyjny klub książki. – Myślę, że u nas procent osób czytających jest znacznie wyższy niż w Polsce – śmieje się proboszcz. W szkole organizowany jest także konkurs poezji religijnej. Ks. Jerzy podkreśla, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców – zarówno Kandyt i Bukowca – wsie się zmieniają. Jest tak również dzięki wsparciu pani wójt Bożeny Olszewskiej-Świtaj.

Zdaniem proboszcza

– Chciałbym podkreślić ogromne zaangażowanie parafian oraz ich ofiarność. Własnymi siłami odmalowali kościół w Kandytach. Obecnie jesteśmy również w trakcie przygotowania planu remontu kościoła w Bukowcu. Z ofiar i dzięki pracy wiernych postawiliśmy nową dzwonnicę w Bukowcu. Przy parafii działa tzw. rada cmentarna, która od lat zajmuje się cmentarzem. Był on w opłakanym stanie. Dziś jest zadbany, zrobiono nowe ogrodzenie, bramę, utwardzono aleję. 1 listopada odbywa się kwesta na rzecz cmentarza. Obecnie zbierane są pieniądze na utwardzenie drugiej alei. W radzie działają: Roman Masyk, Michał Worobiec, Kazimierz Lugowski. W parafii istnieją cztery koła różańcowe, trzy w Kandytach, jedno w Bukowcu. Jest również wspólnota ministrantów. Kiedy zostałem tu proboszczem, od razu zauważyłem, że wiele osób przystępuje do Komunii świętej, że ludzie często się spowiadają. Jestem im bardzo wdzięczny za ich zaangażowanie, pracę i pomysły. I za to, że w tej parafii jest tak duża inicjatywa oddolna życia kulturalnego. ks. Jerzy Olechnowicz Urodził się w 1964 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1992 r. Jako wikariusz pracował w Szczytnie, Mrągowie i Biskupcu. Proboszcz w Kanigowie i Mołtajnach. Od czterech lat jest proboszczem w tutejszej parafii.

Zapraszamy na Msze św.

Dni powszednie: Kandyty (maj–październik) 18.00, (listopad–kwiecień) 17.00, Bukowiec 16.00

Niedziele: Kandyty 8.30, 11.30; Bukowiec 10.00

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama