Nowy numer 48/2023 Archiwum

Najlepsi w czymkolwiek

Olsztyn został ogólnopolskim liderem. I to w architekturze! Stolica Warmii i Mazur otrzymała kilka prestiżowych wyróżnień.

Niestety, wyróżnienia te nie świadczą dobrze o Olsztynie, gdyż chodzi tu o tytuły Makabryła oraz Miastoszpeciciel. W Makbryle wyprzedził nas jeszcze Radom, ale już w tym drugim wyróżnieniu Olsztyn nie miał sobie równych.

Makabryła to konkurs na budynek, pomnik lub inną budowlę, które wyjątkowo nie pasują do otoczenia. Drugie miejsce w tym swoistym plebiscycie szpetoty zajęła kamienica przy ul. Nowowiejskiego, która - zdaje się - wzorowana była na budynkach projektowanych przez Antonia Gaudiego, sławnego katalońskiego budowniczego. Niestety, delikatnie nie wyszło, a internauci złośliwie skomentowali podobieństwo: „Jaki kraj, taki Gaudi”.

Miastoszpeciciel nawiązuje z kolei do miejsca, a raczej nośnika reklamowego, który niszczy krajobraz i przestrzeń miejską. W internetowym głosowaniu z ponaddwukrotną przewagą głosów nad drugim miejscem wygrał olsztyński "okrąglak". W uzasadnieniu możemy przeczytać: "Nagrodę przyznano za »kumulację wszystkich możliwych problemów związanych z obecnością reklam w mieście, na które składają się choćby agresywność przekazu, drastyczne ingerowanie w przestrzeń publiczną, zatracanie bryły budynku oraz obojętność władz na wizualny chaos. Olsztyński Miastoszpecieciel razi tym bardziej, że znajduje się w centralnym punkcie miasta, tuż obok ratusza«".

Za komentarz niech wystarczy to zestawienie tego samego budynku:

Najlepsi w czymkolwiek  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy