Nowy numer 28/2018 Archiwum

Owoce do końca świata

W bazylice św. Jerzego w Kętrzynie odbyła się uroczystość ku czci św. Jakuba.

Wieczorna Msza św. w dniu, w którym wspominaliśmy apostoła, miała specjalną oprawę – na rozpoczęcie do świątyni została wprowadzona figura św. Jakuba przy śpiewach scholi teatru Węgajty. Schola z prowadzącym kantorem Robertem Pożarskim przygotowała śpiewy podczas całej Eucharystii. Był to chorał gregoriański z XII w. zaczerpnięty z dawnej księgi z Santiago de Compostela – „Codex Calixtinus” – „Liber Sancti Jacobi”. Organizatorami tego wydarzenia oprócz parafii było Bractwo Pielgrzymkowe św. Jakuba w Kętrzynie oraz Muzuem im. W. Kętrzyńskiego. Eucharystię celebrowali ks. prał. Jan Paszulewicz, o. Wiesław Kulisz ze Świętej Lipki oraz ks. kan. Stanisław Majewski, proboszcz kętrzyńskiej bazyliki. W homilii ks. Majewski przybliżył pokrótce postać św. Jakuba, zaznaczając, że był on razem ze św. Piotrem i św. Janem w pewien sposób uprzywilejowany, gdyż dane mu było doświadczyć wielu wspaniałych wydarzeń. – Poznajemy św. Jakuba nie tylko z historii, ale również po owocach jego działalności.

Jego śmierć początkowo jawiła się jako tragedia. Ale dziś powiemy, że było to błogosławione wydarzenie, które do końca świata będzie wydawać plon. Wszystkie pielgrzymki, modlitwy, różańce na drodze do Santiago de Compostela, wasza obecność tutaj – to wszystko owoc działalności św. Jakuba – mówił ks. Majewski. Po Mszy św. z koncertem wystąpił chór parafialny Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce pod batutą Rafała Sulimy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma