Ptasia medycyna

Dzięki zaangażowaniu i ofiarności olsztyńskich leśników, każdy zraniony i chory ptak może wrócić zdrowy na łono natury.

Na Warmii i Mazurach istnieje kilka ośrodków rehabilitacyjnych dla dzikich zwierząt. Pod opieką leśników są także ptaki. Jedną z placówek jest Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych z Dąbrówce Wielkiej, należący do Nadleśnictwa Olsztyn. Głównym koordynatorem działań jest nadleśniczy Wojciech Abramczyk. Od powstania w roku 1996 trafiło tu już około 500 ptaków.

Na Warmii i Mazurach jest obecnie dość dużą populacja orłów bielików. Parę lat temu ich liczebność była szacowana na 200 par lęgowych, ale trzeba to pomnożyć przez dwa. Częstotliwość spotykania tych ptaków jest dużo większa niż wcześniej. Pomaga w tym ochrona strefowa. W ośrodku przebywało ponad 50 bielików. Kiedyś trafiał się jeden lub dwa, a w tym roku było ich już sześć.

Inicjatorem i opiekunem tej placówki jest inż. Paweł Bednarczyk, który już w czasie przygotowania się do zawodu leśnika zainteresował się zagadnieniem ptaków drapieżnych.

– W technikum było koło sokolników i ja do niego należałem. To mnie interesowało. Na początku przyniesiono młode myszołowy i trzeba było je dochować. A w kartonie, albo w małych klatkach nie da się ich trzymać. Potrzebne były większe pomieszczenie – przynajmniej dwa na dwa metry. W 1996 właściwie sam zbudowałem pierwsze woliery – mówi Paweł Bednarczyk.

Tak zaczęła się przygoda z myszołowami, jastrzębiami, orłami i innymi ptakami. Inicjatywa była bardzo cenna, gdyż koniec XX wieku charakteryzował się dramatycznie niską liczebnością ptaków drapieżnych. Przyczyną tego było niebezpieczne dla zwierząt stosowanie środków chemicznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: