Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Najpierw Grunwald, potem Bitwa Narodów

Ponad 100 członków bractw rycerskich będzie walczyć w sobotę na Polach Grunwaldu. Potyczki będą pierwszymi eliminacjami do polskiej kadry narodowej rycerzy. Zostanie rozegranych sześć turniejów, w których wyłoniona zostanie polska reprezentacja; ostatni odbędzie się w marcu przyszłego roku w Warszawie.

Jak poinformował PAP Sławomir Moćkun z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem grunwaldzkie potyczki w sobotę będą pierwszymi eliminacjami do polskiej kadry narodowej rycerzy. Zostanie rozegranych sześć turniejów, w których wyłoniona zostanie polska reprezentacja; ostatni odbędzie się w marcu przyszłego roku w Warszawie.

50-osobowa polska kadra rycerska weźmie udział w Bitwie Narodów, która odbędzie się w maju 2014 roku. Jeszcze nie jest znane ostateczne miejsce, gdzie odbędą się Rycerskie Mistrzostwa Świata. Pod koniec września ma zapaść decyzja, czy będzie to Chorwacja czy Luksemburg.

Sobotni grunwaldzki turniej będzie odbywał się w amfiteatrze przy pawilonie pola namiotowego na Grunwaldzkich Polach. "Z napływających do nas zgłoszeń wynika, że będzie to jeden z największych turniejów rycerskich w Polsce w tym roku. W szrankach staną rycerze m.in. z Wrocławia, Szczecina, Nidzicy, Olsztyna, Warszawy, Gdańska, Torunia, czy też Łodzi" - podkreślił dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Rekonstruktorzy zmierzą się w kilku kategoriach. Odbędą się pojedynki "jeden na jeden", ale niezwykle atrakcyjnie zapowiadają się walki grupowe zwane bohurtami. Wówczas to w szrankach staną pięcioosobowe zespoły rycerzy. Drużynowa walka zwana bohurtem, to dynamiczne pojedynki, w których liczy się przede wszystkim siła, a nie technika. Wygrywa drużyna, której zawodnicy utrzymają się najdłużej na nogach. Walki bohurtowe, w których wystartują 21 -osobowe drużyny, to już swego rodzaju małe bitwy.

Organizatorzy podkreślają, że ten turniej będzie miał charakter sportowy. "Nie będzie to inscenizacja bitwy, ale zawody sportowe, gdzie liczą się umiejętności, siła i wytrzymałość walczących.

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma