Rolnicy z całego województwa warmińsko-mazurskiego już po raz trzeci zjechali do Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku, by wspólnie podziękować za tegoroczne plony.
Uroczystość w skansenie rozpoczęła się od powitania marszałka Jacka Protasa – gospodarza Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich przez burmistrza Olsztynka Artura Wrochnę. Barwny dożynkowy korowód przemaszerował, przenosząc 35 wieńców do wypełnionego przez uczestników dożynek i mieszkańców regionu amfiteatru.
Mszę św. celebrował metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. W koncelebrze towarzyszyli mu m. in. olsztyneccy kapłani – ks. Dziekan Stanisław Pietkiewicz oraz ks. Sławomir Piniaha.
W wygłoszonej homilii abp Ziemba podziękował wszystkim rolnikom za trud jaki wkładają w codzienną pracę oraz za efekty tej pracy, tegoroczne plony złożone przed ołtarzem. Zwrócił również uwagę, iż należy pamiętać o Panu Bogu, który daję nam siłę do pomnażania bogactw a dożynkowe dziękczynienie jest podziękowaniem za łaskę Pana. Uroczystość ta jest nie tylko dziękczynieniem, ale również szukaniem takiego układu społecznego, aby możliwości zdolnych i przedsiębiorczych były szanowane i nagradzane, a tym najbardziej potrzebującym udzielana pomoc.
Zaznaczył również, że poza plonem materialnym jakim obdarza nas natura, nie możemy zapomnieć o pielęgnacji plonu naszego życia rodzinnego. Podczas Mszy św. metropolita warmiński mówił, że rolnicy zbierają plon dzięki pracy własnych rąk -wszystko to dzieję się jednak za sprawą Boga.
Po uroczystej Mszy św. na scenie odbyła się oficjalna część dożynek.
- Warmia i Mazury to obszar szczególny pod względem rolniczym – powiedział Jacek Protas. Ponad połowa naszego regionu to użytki rolne i największy zakład pracy, bo pracują na nich tysiące rolników. Mieszkamy w regionie o wybitnych walorach przyrodniczych, unikatowych w skali europejskiej, gdzie wytwarza się wysokiej jakości żywność. Przemówienia wygłosili także zaproszeni goście. Samorządowcy, którzy uczestniczyli w uroczystościach, dziękowali rolnikom za ich ciężką pracę. Odznaczeniami „Zasłużony dla Rolnictwa” uhonorowano wyróżnionych rolników z całego województwa.
Spotkanie było okazją do rozmów rolników oraz samorządowców na temat tegorocznych zbiorów. Większość z nich oceniła je, jako dobre.
Na zakończenie odbyła się część artystyczna, podczas, której wystąpili wykonawcy z olsztyneckiego domu kultury: Kapela Śparogi, a także zespoły TaBu i Crazy Daisy, które wykonły popularne przeboje polskiej muzyki folkowej. W czasie dożynek odbywały się imprezy towarzyszące jak: Wioska Rycerska – Konwent św. Piotra w Olsztynku, konkursy dożynkowe, piknik zbożowy, pokazy zawodów tradycyjnych, plener malarski „ a u nas na wsi…”, gry i zabawy dla dzieci.