GN 45/2018 Archiwum

Obwodnica stolicy

Jeszcze w tym roku ruszą przetargi na budowę obwodnicy Olsztyna. Rząd zatwierdził plan budowy dróg krajowych na lata 2011-2015.

Do 2020 oprócz trasy obwodowej stolicy Warmii i Mazur powstaną również obwodnice Bełchatowa, Brodnicy, Góry Kalwarii, Inowrocławia, Jarocina, Kłodzka, Kościerzyna, Nysy, Ostrowa Wielkopolskiego, Sanoka i Wielunia. Łączny koszt budowy dróg to 4,7 miliarda złotych, a środki mają pochodzić z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Najdroższa będzie właśnie obwodnica Olsztyna, gdyż koszt 25-kilometrowej drogi to 1 miliard 416 milionów złotych. Jej budowa ma ruszyć w 2014 roku, a zakończyć ma się w 2017 roku. Obwodnica ma zaczynać się w Kudypach na zachodzie, prowadzić przez Tomaszkowo na południu i zakończyć w Wójtowie po stronie wschodniej. Na północy ma przebiegać przez gminę Dywity. Podczas tego samego posiedzenia Rada Ministrów podjęła decyzję o rozszerzeniu terenu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o blisko 80 ha gruntów. Tereny włączane w granice Strefy położone są w miastach: Elbląg, Nowe Miasto Lubawskie, Iława i Płońsk oraz gminach: Pasłęk, Pisz, Biskupiec Piecki i Kurzętnik, a także na gruncie prywatnym w Kętrzynie. W praktyce ma to oznaczać powstanie w ciągu kilku lat ponad 2 tys. nowych miejsc pracy w strefie oraz prawie pół tysiąca w jej okolicy. Nakłady inwestycyjne na nowe tereny mają wynieść blisko 600 milionów złotych.  

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy