GN 45/2018 Archiwum

Oni żyją naprawdę

Na zabytkowym cmentarzu przy ul. Sielskiej w Olsztynie poświęcono odnowiony pomnik, upamiętniający mieszkańców Dajtek poległych w czasie I wojny światowej.

Pomnik powstał w 1932 roku, ale został zniszczony po II wojnie światowe. Przepadła też kamienna tablica z nazwiskami poległych żołnierzy. Renowacja pomnika kosztowała 15 tys. złotych, a sfinansował ją Miejski Konserwator Zabytków w Olsztynie. Tablica wróciła na pomnik dzięki staraniom dawnym mieszkańców Dajtek.

Uroczystości związane z poświęceniem odrestaurowanego pomnika rozpoczęła celebrowana przez abp. Edmunda Piszcza Msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej. Po nim uczestnicy uroczystości przeszli na zabytkowy cmentarz, gdzie abp Piszcz poświęcił nowy-stary pomnik. – Ktoś kiedyś powiedział trafnie, może przesadnie, ale trafnie, że cywilizacja zaczyna się tam, gdzie zaczynają się cmentarze. Pamięć o zmarłych – zwłaszcza dla nas, ludzi wierzących – jest o tyle ważna, że oni tworzą z nami jakby wspólnotę, mimo że oni zmarli. Prawda jest taka, że oni tak naprawdę żyją, a my umieramy z każdym dniem – powiedział abp Piszcz.

Na zabytkowym cmentarzu na Dajtkach znajduje się około 300 nagrobków. 70 z nich zostało odnowionych dzięki pieniądzom zebranym podczas kwest prowadzonych przez Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach.  

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy