Na zabytkowym cmentarzu przy ul. Sielskiej w Olsztynie poświęcono odnowiony pomnik, upamiętniający mieszkańców Dajtek poległych w czasie I wojny światowej.
Pomnik powstał w 1932 roku, ale został zniszczony po II wojnie światowe. Przepadła też kamienna tablica z nazwiskami poległych żołnierzy. Renowacja pomnika kosztowała 15 tys. złotych, a sfinansował ją Miejski Konserwator Zabytków w Olsztynie. Tablica wróciła na pomnik dzięki staraniom dawnym mieszkańców Dajtek.
Uroczystości związane z poświęceniem odrestaurowanego pomnika rozpoczęła celebrowana przez abp. Edmunda Piszcza Msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej. Po nim uczestnicy uroczystości przeszli na zabytkowy cmentarz, gdzie abp Piszcz poświęcił nowy-stary pomnik. – Ktoś kiedyś powiedział trafnie, może przesadnie, ale trafnie, że cywilizacja zaczyna się tam, gdzie zaczynają się cmentarze. Pamięć o zmarłych – zwłaszcza dla nas, ludzi wierzących – jest o tyle ważna, że oni tworzą z nami jakby wspólnotę, mimo że oni zmarli. Prawda jest taka, że oni tak naprawdę żyją, a my umieramy z każdym dniem – powiedział abp Piszcz.
Na zabytkowym cmentarzu na Dajtkach znajduje się około 300 nagrobków. 70 z nich zostało odnowionych dzięki pieniądzom zebranym podczas kwest prowadzonych przez Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach.