Nowy numer 44/2020 Archiwum

Budowanie historii

W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbyła się premiera filmu „Kapłaństwo infułata Juliana Żołnierkiewicza”.

W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbyła się premiera filmu „Kapłaństwo infułata Juliana Żołnierkiewicza”.Film dokumentalny zrealizowany przez Studio Warmia Mazury Film to wywiad-rzeka z ks. Żołnierkiewiczem, który opowiada w nim o swoim dzieciństwie, przesiedleniu, po którym z rodzicami trafił do Olecka, kapłaństwie, pracy duszpasterskiej, Solidarności i emocjach, które towarzyszyły mu tuż po katastrofie w Smoleńsku, po której przewodniczył Mszy św. w Katyniu.

Film o ks. Julianie Żołnierkiewiczu powstawał trzy lata. Prof. Stanisław Achremczyk podjął się przeprowadzenia rozmowy. – Ksiądz Julian, przez ponad dziesięć godzin, opowiadał o różnych rzeczach. Te nagrania są dla historyków i znawców, które powinno się odtworzyć, spisać, porównać z dokumentami – mówi prof. Stanisław Achremczyk. Z dziesięciu godzin wspomnień realizatorzy musieli zmontować godzinny film.

Premiera filmu była również okazją do wspomnień. Bo na widowni byli przede wszystkim ci, dla których postać ks. Juliana Żołnierkiewicza jest wręcz symbolem. Podczas filmu niektórzy skrycie ocierali łzy, emocjonalnie odbierali wypowiedzi kapłana. – Jak mogliśmy zobaczyć, życie księdza Juliana to wręcz budowanie historii Olsztyna. W tym czasie związany był z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tutaj gromadził wokół siebie dzieci, młodzież, studentów i organizacje społeczne. Cieszę się, że ciągle jest aktywny i kontynuuje swoje dzieło – mówi ks. Janusz Wieszczyński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama