Nowy numer 43/2020 Archiwum

Klerycy i celnicy

Rektor seminarium dokonał uroczystego otwarcia wystawy. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali obrazy i wczytywali się w umieszczone przy nich informacje. Według planu wystawę będą zwiedzali nie tylko klerycy i profesorowie, ale też pobliskie szkoły oraz katecheci.

Wszystkich powitał i zebranym seminarzystom przedstawił gości Jego ks. dr Grzegorz Puchalski, rektor elbląskiego seminarium. Podkreślił, że jest to pierwsze takie spotkanie seminarzystów ze służbą celną. Następnie ks. Marian Midura wyjaśnił motywy zorganizowania spotkania. Nie chodziło tylko o wystawę, ale potrzebę przedstawienia alumnom zasad i sposobu pracy celników oraz wzajemnej współpracy. Mirosław Rogulski scharakteryzował pracę służby celnej. Wszyscy byli zadziwieni tym, że tak mała formacja przynosi aż 30% wpływów do krajowego budżetu. Następnie w prezentacji pokazał gdzie są i co robią urząd i oddziały celne.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła informacja o pracy celników na granicy z Rosją, a wielki podziw wzbudziły slajdy pokazujące wielkie przejście w Grzechotkach, urządzenia tam zainstalowane i ogromna liczba odprawianych tam pojazdów. Było sporo pytań na które odpowiadali celnicy. Mariusz Turzyński, przewodnik psa służbowego Tiga powiedział o działaniach mających na celu wykrywanie nielegalnie przewożonych towarów. Wielką radość łącznie z kibicowaniem dla Tigi, psa służbowego wzbudził pokaz przeszukania auli, a dokładnie sceny. Tiga znalazła szybko dobrze ukryte pod mównicą paczki z papierosami, za co dostała wielkie brawa i nagrodę od przewodnika.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama