Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Rezygnacja biskupa elbląskiego

Ordynariusz diecezji elbląskiej w prośbie do ojca św. o zwolnienie z piastowanej funkcji pisał o problemach zdrowotnych. Poniżej tekst listu bp. Jana Styrny skierowanego do duchowieństwa i wiernych.

„Umiłowani Bracia Kapłani, Osoby zakonne i wszyscy Wierni Diecezji Elbląskiej! W bieżącym roku 2013 minęło 48 lat mojej posługi kapłańskiej i 22 lata pełnienia posługi biskupiej: 12 lat – jako biskup pomocniczy w mojej rodzinnej diecezji tarnowskiej oraz 10 lat – jako biskup diecezjalny w Diecezji Elbląskiej. Od pewnego czasu dostrzegam w sobie postępujące zmiany w stanie zdrowia, ograniczające coraz bardziej moje możliwości należytego wypełniania zadań, związanych z prowadzeniem diecezji.

W związku z tym, po przemyśleniu sytuacji, rozważeniu jej w sumieniu przed Bogiem i usilnej modlitwie, przedłożyłem w październiku bieżącego roku moją pokorną prośbę Ojcu Świętemu Franciszkowi o przyjęcie mojej rezygnacji z urzędu biskupa diecezjalnego. Ojciec Święty uznał przedstawioną motywację i moją prośbę przyjął, zlecając mi równocześnie pełnienie dotychczasowej posługi do czasu ustanowienia mojego następcy. Z głębi serca dziękuję dobremu Bogu za dar szczególnego powołania w Kościele Chrystusowym i za wszystkie łaski. Dziękuję Ojcu Świętemu za zrozumienie i przyjęcie mojej prośby o zwolnienie z urzędu biskupa diecezjalnego.

Po bratersku dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, zwłaszcza z diecezji elbląskiej, za każdy wyraz życzliwości i współpracy w posłudze zbawienia.
Powierzam się opiece Matki Bożej, a Was, umiłowani Siostry i Bracia, proszę o modlitwę. Niech Wam wszystkim Bóg błogosławi!”.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Sylwester
  23.11.2013 20:06
  "Ordynariusz diecezji elbląskiej w prośbie do ojca św. o zwolnienie..."

  Od kiedy tytuł "Ojciec Święty" piszemy z małej litery ?
  doceń 0
 • zdrowy
  26.11.2013 11:04
  Choroby mają swoje nazwy,skoro jej nie podano może ktoś pomyśleć że tak jak jego poprzednik ekselencja cierpi na wirus filipiński.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma