Posłaniec Warmiński

Ojczyzną jest parafia

Niedziela Chrystusa Króla jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Członkowie AK archidiecezji warmińskiej spotkali się na Eucharystii w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie.

Uroczystościom i Mszy św. przewodniczył bp Jacek Jezierski. Wiele mówił o kończącym się Roku Wiary. Podkreślał, iż „każda osoba wierząca w Jezusa Chrystusa musi być świadkiem tej wiary, ale nie można być świadkiem wiary bez miłości”. Mówił również o tym, iż miłość powinna opierać się na rodzinie, a więc na miłości kobiety i mężczyzny. W trakcie uroczystości bp Jezierski wręczył legitymacje AK nowym członkom stowarzyszenia. Po Eucharystii przedstawiono misterium Męki Pańskiej. – Było to niesamowite przeżycie. Świetna gra aktorów-amatorów. Byli niezwykle realistyczni – mówi prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej Wojciech Ruciński. Na koniec w miejscowym Centrum Kultury był poczęstunek i czas na prywatne rozmowy. Oddział AK z Miłakowa zaprezentował swoją działalność i podejmowane inicjatywy.

Początek tworzenia Akcji Katolickiej w Archidiecezji Warmińskiej można przyjąć na dzień 1 czerwca 1995 r., kiedy to abp Edmund Piszcz mianował generalnego asystenta Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej ks. Michała Tunkiewicza. Już 20 czerwca tego roku w auli WSD „Hosianum” odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne dla przedstawicieli parafii miasta Olsztyna oraz wszystkich dekanatów, w którym wzięło udział ponad 200 osób. 12 grudnia została powołana do życia Rada Przygotowawcza Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. 19 czerwca 1997 r. abp Edmund Piszcz z grona Rady Przygotowawczej i Tymczasowego Zarządu Akcji Katolickiej powołał dekretem pierwszych członków Stowarzyszenia Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. Powołał także, w piętnastu parafiach, pierwszych prezesów parafialnych oddziałów. 24 października Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej otrzymała osobowość prawną.

Każdy z oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej spotyka się co najmniej raz w miesiącu, aby oprócz działalności akcyjnej, tej zewnętrznej, również miały miejsce spotkania o charakterze formacyjnym. – Są parafie, gdzie nie ma wspólnot, a powołanie oddziału AK pozwoliłoby proboszczowi na uaktywnienie tych, którzy z chęcią podjęliby się działalności społecznej. Zdaję sobie sprawę z faktu, że wiele zależy od księdza proboszcza – mówi ks. Michał Tunkiewicz. – Ojczyzną Akcji Katolickiej jest parafia. Dobrze jest o tym pamiętać – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..