Nowy numer 33/2018 Archiwum

450 lat tradycji

W WSD MW „Hosianum” odbyła się konferencja naukowa.

Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz WSD MW „Hosianum” zorganizowały konferencję naukową z okazji 450-lecia zamknięcia Soboru Trydenckiego oraz otwarcia jubileuszu 450-lecia powołania do istnienia Seminarium Duchownego w diecezji warmińskiej.

W pierwszej, naukowej części spotkania uczestnicy wysłuchali konferencji odnoszących się do obchodzonych jubileuszy. Prof. dr hab. Stanisław Achremczyk przybliżył słuchaczom tematykę zmian, jakie dokonały się na terenie diecezji warmińskiej po zakończeniu Soboru Trydenckiego.

Ks. dr Stanisław Kozakiewicz mówił o nauczaniu Stanisława Hozjusza, legata papieskiego na Soborze Trydenckim oraz założyciela warmińskiego seminarium.

Z kolei o samym powołaniu do istnienia seminarium opowiadał ks. prof. dr hab. Jan Wiśniewski. Następnie na mównicy pojawili się rektorzy seminarium - ks. Kazimierz Torla, ks. dr Jan Guzowski, ks. prof. dr hab. Władysław Nowak oraz ks. dr Paweł Rabczyński. Każdy z nich opowiadał o eklezjalno-społecznych uwarunkowaniach formacji kapłańskiej w czasach swojego zarządzania w WSD MW „Hosianum”.

Następnie wszyscy uczestnicy konferencji udali się do seminaryjnej kaplicy, gdzie odbyła się Msza św. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Jacek Jezierski, który w swoim słowie przypomniał postać kard. Stanisława Hozjusza, założyciela Hosianum oraz jednego z legatów papieskich, którzy prowadzili obrady Soboru Trydenckiego. Wspomniał także o bp. warmińskim Janie Obłąku. Wkrótce będziemy obchodzić 25-lecie jego śmierci. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma