powrót
Wiara.pl - Serwis

Posłaniec Warmiński

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
Przesłanie o trudzie  
Po Mszy św. odbył się koncert "Świątecznej kapeli" z Dobrego Miasta Krzysztof Kozłowski /GN

Przesłanie o trudzie przejdź do galerii

Pracownicy służby zdrowia wspólnie modlili się w Hosianum.

Krzysztof Kozłowski /GN

|

GOSC.PL

dodane 11.01.2014 20:37
0

W Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się noworoczne spotkanie pracowników służby zdrowia. Na uroczystości przybyli przedstawiciele szpitali, lekarze, pielęgniarki, służba medyczna i farmaceuci. W tym roku gospodarzem spotkania był Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył abp Edmund Piszcz. – Spotykamy się tu od wielu lat. W tej naszej społeczności, uświadamiając sobie, że życie ludzkie i dobra materialne są darem Bożym. Że życie i zdrowie to nie tylko materia, ekonomia i fundusze, ale też i pragnienia, i marzenia, i spodziewania, i nadzieje, a przede wszystkim Boża łaska, Boże błogosławieństwo. Witam księży kapelanów, władze samorządowe, dyrekcje szpitali, wszystkich przedstawicieli samorządów – lekarskiego i pielęgniarskiego. Wszystkich przybyłych lekarzy, pielęgniarki i położne, laborantów i techników. Cieszę się, że możemy wspólnie rozpocząć nasze kolędowanie od Mszy św. – powiedział na początku Eucharystii kapelan Szpitala Miejskiego ks. Wojciech Kułak.

Homilię wygłosił abp Edmund Piszcz. Nawiązywał w niej do słów Ewangelii, która mówiła o uzdrowieniu trędowatego. Abp Piszcz mówił o społecznej izolacji i restrykcjach, które dotykały chorych na trąd, a których kojarzono z grzechem. – Ten człowiek, pełen wiary, mówi do Jezusa: „Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. Jezus przytaknął. Chcę. I wiemy, co nastąpiło. Bo jednocześnie, w tej scenie, poznajemy zupełnie inne znaczenie trądu. Jest trąd ciała. Ale jest również trąd duszy. Ten trąd, który nazywa się grzechem. Ten trąd, z którego Jezus oczyszcza – mówił abp Piszcz. Podkreślał, że jeżeli człowiek chce coś zmienić, musi użyć dwóch zdań, które padły w Ewangelii: „Jeśli chcesz, możesz”. – Bo ważne jest pytanie, czy ktoś chce zmienić swoje życie, zerwać z grzechem, czy chce się nawrócić. To jest pytanie elementarne – mówił arcybiskup. Wyjaśniał, że należy w życiu współpracować z Jezusem, który uzdrawia. Porównywał to do postawy pacjenta, który by zostać wyleczonym, musi współpracować z lekarzem, słuchać jego zaleceń i rad. Nawiązał również do „Wesela” Wyspiańskiego, cytując zdanie nawiązujące do postawy Polaków: „Wy byście mogli wszystko mieć, gdybyście tylko chcieli chcieć”. – Wola, którą posiadamy, jest wielkim darem Boga. Ale ona jest zawsze, jako wolność, związana z dobrem. Im więcej dobra, tym szersze granice naszej wolności. Dobra. Nigdy zła. Bo zło jest nadużyciem naszej wolności – mówił abp Edmund Piszcz.

– Dziękuję Ekscelencji za wspólną modlitwę i za ewangeliczne przesłanie o trudzie podejmowania decyzji. To przesłanie jest niezmiernie ważne w naszej pracy z pacjentami, ale i w naszym codziennym życiu – dziękowała dyrektorka Szpitala Dziecięcego Krystyna Piskorz-Ogórek.

Po Mszy św. odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu „Świąteczna kapela” z Dobrego Miasta.

1 / 1
Spotkanie noworoczne służby zdrowia

WIARA.PL DODANE 11.01.2014

Spotkanie noworoczne służby zdrowia

​W Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się noworoczne spotkanie pracowników służby zdrowia. Na uroczystości przybyli przedstawiciele szpitali, lekarze, pielęgniarki, służba medyczna i farmaceuci. W tym roku gospodarzem spotkania był Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Zdjęcia Krzysztof Kozłowski /GN  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • HOSIANUM
  • SPOTKANIE
  • SŁUŻBA ZDROWIA

Polecane w subskrypcji

  • Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
    • Świat
    • Franciszek Kucharczak
    Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
  • Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
    • Sport
    • Piotr Sacha
    Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
    • wywiad
    • Karol Białkowski
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
  • Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
    • Historia
    • Karol Białkowski
    Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
  • Góra Oliwna czy Betania? Z którego miejsca Jezus wstąpił do nieba?
    • Kościół
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Góra Oliwna czy Betania? Z którego miejsca Jezus wstąpił do nieba?
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • Opinie
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • Archidiecezja
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE