W święto Matki Bożej z Lourdes obchodzimy również Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony przez Jana Pawła II w 1992 roku.
W tym dniu w naszych świątyniach odprawiane są nabożeństwa, podczas których kapłani udzielają Sakramentu Namaszczenia Chorych. To jeden z często niezrozumiałych sakramentów, gdyż wielu wiernych uważa, że jest to „ostatnie namaszczenie” i przysługuje tylko osobom umierającym. Tymczasem sakrament namaszczenia chorych jest przeznaczony dla osób zmagających się z jakaś chorobą i nie oznacza pożegnania z tym światem, ale ma przynieść ulgę w cierpieniu lub całkowite uzdrowienie.
W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie Mszę św. w intencji chorych oraz tych, którzy się cierpiącymi opiekują, odprawił ks. prał. Andrzej Lesiński. W homilii zawrócił uwagę na słowa Jezusa, które każdy chory powinien mieć w sercu: „ Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Przypomniał również słowa bł. Jana Pawła II, które papież wypowiedział w Krakowie w 1979 roku właśnie do ludzi chorych: „Z ewangelicznego, nadprzyrodzonego punktu widzenia można powiedzieć, że wasza sytuacja jest uprzywilejowana. Wy macie niejako większe prawo do Chrystusa”.
– Zwróćmy się także do Matki Bożej, której święto dziś obchodzimy. Ona może wstawić się za nami u Chrystusa. Właśnie do Niego musimy się w naszej chorobie kierować, bo On nadaje naszemu cierpieniu sens – powiedział ks. Lesiński. Po homilii kapłani udzielili chorym sakramentu namaszczenia, a Msza św. zakończyła się lurdzkim błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.