W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w wielu miastach Warmii i Mazur zorganizowano obchody na cześć zapomnianych przez lata bohaterów.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których pamięć wspominamy 1 marca, został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Inicjatywę ustawodawczą podjął w 2010 roku Prezydent RP Lecha Kaczyński, a prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt.
W stolicy Warmii i Mazur obchody rozpoczęły się przed południem pod budynkiem Sądu Rejonowego, gdzie po wojnie mieścił się Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.
Pod budynkiem stanęły znicze, a młodzi ludzie z Porozumienia na Rzecz Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych zaprezentowali tablicę, która upamiętnia fakt więzienia w Olsztynie żołnierzy niezłomnych.
Poseł Jerzy Szmit powiedział, że wysłał już pismo do prezesa Sądu Rejonowego z prośbą o pozwolenie na umieszczenie tej tablicy na gmachu sądu.
Z kolei wieczorem spod olsztyńskiego ratusza ruszył marsz upamiętniający żołnierzy niepodległościowego podziemia zamordowanych lub represjonowanych przez komunistyczne władze PRL.
Marsz przeszedł aleją Piłsudskiego na Plac Solidarności, gdzie pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny jeden z przedstawicieli organizatorów marszu przypomniał, kim byli żołnierze wyklęci. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu państwowego.