Nowy numer 44/2020 Archiwum

Skłonili do uwielbienia

"Mocni w wierze" wygrali Debiuty 2014.

W Dobrym Miejscu w Warszawie odbyła się IV edycja koncertu Debiuty im. Moniki Brzozy. Na scenie spotkali się nie tylko muzycy, ale też i media promujące muzykę chrześcijańską. O laur „Debiutu 2014” w tym roku walczyły cztery zespoły: „33”, „Albo i nie”, „Acoustic prasie” oraz olsztyńska grupa „Mocni w wierze”. Olsztyński zespół „Mocni w wierze” zdobył wszystkie nagrody: nagrodę publiczności i nagrodę główną „Debiut 2014”.

Po występie członek jury Marcin Jakimowicz, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, stwierdził że „jeśli dzisiaj po usłyszeniu wszystkich zespołów, które wystąpiły, moje serce byłoby skłonne do uwielbienia Boga, to Mocni w wierze był zespołem, który poruszył moje serce”. Podkreślał, że wybór nie był łatwy, a członkowie jury długo dyskutowali o tym, komu przyznać główna nagrodę. – Kiedy się wahałem przypomniałem sobie pogrzeb Moniki Brzozy. W kościele wszyscy byli ubrani na biało, uwielbiali Boga. Ta refleksja sprawiła, że moje serce skłoniło się ku „Mocnym w wierze” – powiedział.

„Mocni w wierze” od 2009 r. przygotowują koncerty – widowiska multimedialne, którym towarzyszą liczne efekty dźwiękowe i wizualne. Wykorzystując nowe technologie, chcą aby ich przesłanie było równie atrakcyjne co dobre. W koncertach bierze udział około trzydziestoosobowy chór, 20 muzyków z Olsztyna i całej Polski. Prezentują utwory w autorskich aranżacjach.

Jak wspominają, przez długi czas nie posiadali nazwy, działając przy kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie jako zespół posługujący muzycznie w czasie niedzielnych Mszy św. akademickich. – Zaczęliśmy być określani „Mocnymi w wierze” po koncercie o tym właśnie tytule, który odbył się 11 grudnia 2010 r. w kościele akademickim w Olsztynie – wspominają. Koncert promował XXVI Światowe Dni Młodzieży w Madrycie, a jego hasło zostało zaczerpnięte z orędzia Benedykta XVI, wygłoszonego z okazji wspomnianych Dni Młodzieży, w którym Ojciec Święty zwrócił się do młodych słowami: Jesteście zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze. Słowa te stały się mottem ŚDM w Madrycie, stały się również mottem „Mocnych w wierze”.

Duchową opiekę nad zespołem sprawują księża parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie: ks. proboszcz Mirosław Hulecki oraz ks. Piotr Dernowski i ks. Piotr Podolak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama