Nowy numer 28/2018 Archiwum

Nie ma harcerstwa bez Boga

W parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie odbyło się spotkanie ze Skautami Europy.

Skauci Europy to jeden z ruchów harcerskich działających w Polsce. Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” – Federacja Skautingu Europejskiego, bo tak brzmi pełna nazwa polskich Skautów Europy, to obecnie trzecia pod względem wielkości organizacja harcerska w Polsce. Ich fenomenem jest wierność idei założyciela skautingu Roberta Baden-Powella. Skauci Europy jako jedyna w Polsce organizacja harcerska mają aprobatę Episkopatu Polski i są uznani jako prywatne stowarzyszenie wiernych prawa pontyfikalnego.

W tym przypadku wychowanie religijne nie jest traktowane jako jeden z elementów metody harcerskiej, jest spoiwem całej harcerskiej działalności. Tak, jak tego chciał Robert Baden-Powell, który mówił, że harcerstwo i skauting nie mogą istnieć bez Boga.

W Europie i w Polsce pojawia się coraz więcej zastępów skautów, także na Warmii. Ostatnie spotkanie mające zachęcić młodych do wstąpienia w szeregi Skautów Europy odbyło się w parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. Harcerze nakłaniali nie tylko dzieci i młodzież, ale także (a może przede wszystkim) rodziców, by włączyli się w tę inicjatywę. Skauci działają w dwóch nurtach – męskim i żeńskim, w trzech gałęziach wiekowych: od 8 do 12 lat – „wilczki”, od 12 do 17 – „harcerze”, a najstarsi to „wędrownicy”.

Każdy, kto chciałby dołączyć do skautów, może skontaktować się z druhem Erykiem Kowalczykiem. Wszelkie potrzebne informacje znajdują się na stronie: www.erykkowalczyk.pl. Warto też zajrzeć na blog olsztyńskich skautów: www.skautolsztyn.wordpress.com.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma