Nowy numer 43/2020 Archiwum

Papież z brązu

Klebark Wielki. Przy Sanktuarium Świętego Krzyża w Klebarku Wielkim stoi pomnik bł. Jana Pawła II. Jego poświęcenie odbyło się 3 lata temu podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych.

– Wszechmogący Boże, wielbimy Cię w świętych, których nam dałeś. Ich życie jest dla nas wzorem, a wstawiennictwo wyjednywa nam Twoją pomoc. Użycz nam Panie, za pośrednictwem bł. Jana Pawła, pomocy i obrony. Prosimy Cię o to imieniu niepełnosprawnych – modlił się abp Edmund Piszcz. Osłonięcia pomnika dokonali ks. abp Piszcz, marszałek Jacek Protas i prezes Tadeusz Milewski. Obecni odśpiewali ulubioną pieśń Papieża Polaka – „Barkę”. Autorem projektu pomnika jest Izydor Borys z Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie.

Postać papieża została odlana z brązu w jednym z warsztatów odlewniczych w Obornikach koło Poznania. Postać ma 2,1 m wysokości i waży 350 kilogramów.  – Autor dzieła należy do pokolenia, które jako dzieci uczestniczyło w pielgrzymce bł. Jana Pawła II do Olsztyna w roku 1991. Wiem, że przez dwa miesiące, dniami i nocami, pracował pan nad tym pomnikiem. Bardzo dziękuję za to – mówił ks. Henryk Błaszczyk, kustosz sanktuarium. Inicjatywa mogła być zrealizowana dzięki ofiarności wielu sponsorów. – Wydaje mi się, że uchwycił pan coś takiego, co zauważyłem dzisiaj u jednej z osób niepełnosprawnych. Stanąwszy przed pomnikiem zapłakała i powiedziała: Jak mi dobrze przy tobie Ojcze Święty – mówi ks. Henryk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.