Nowy numer 28/2018 Archiwum

Nic nie jest proste

Reklama jest wszędzie. Atakuje i wciska... często po prostu kit.

Bardzo często zwracam szczególną uwagę na reklamy - w telewizji, internecie, na ulicy, w radiu. Na szczęście zdarzają się reklamy dobre - zrobione ze smakiem, niekoniecznie narzucające się, takie, które oprócz reklamowanego produktu, usługi czy instytucji niosą ze sobą też jakiś rozsądny przekaz, pozytywne emocje. Takie reklamy niestety spotykam bardzo rzadko. Najczęściej reklamy są krzykliwe, bazujące na silnych emocjach (często negatywnych), które często odbiorcę ogłupiają.

Np. taka reklama Radia Olsztyn, która promuje ich najnowszy konkurs. W radiu słychać bez przerwy powtarzane, że Radio Olsztyn rozdaje samochody, za darmo, wystarczy rano wstać i szybko odpowiadać - dostaniemy wtedy nowy samochód, prosto z salonu. I dopiero w ostatnich sekundach słychać, że owszem, ale tylko „na weekend”. Dalej - na stronie internetowej Radia Olsztyn też oczywiście reklama tego samego konkursu „Kto rano wstaje temu Radio Olsztyn samochody rozdaje...” i przy tym oczywiście gwiazdka i pod spodem „* - na weekend”, ale to jeszcze w miarę dobrze widoczne, chodzi mi o coś innego. Na reklamie mianowicie lśni najnowszy model samochodu terenowego, którego jednak wygrany na oczy nie zobaczy, bo na weekend dostanie całkiem inny samochód - też nowy, zatankowany do pełna, ale bynajmniej nie terenowy, a miejski, hybrydowy. I czemu nie można tak od razu?

Żyjemy w dziwnych czasach - wszystko trzeba dokładnie sprawdzać, a najczęściej trzeba niestety z góry założyć, że nic nie jest takie, jak mówi reklama. Nawet jeśli ktoś coś rozdaje to „za darmo” wygląda bardzo różnie.  

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma