Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Niedziela najważniejsza

Bogactwem parafii są wspólnoty. Oprócz Żywego Różańca i Odnowy w Duchu Świętym działa grupa AA, która ma spotkania w każdy wtorek – mówi proboszcz.

W latach 80. XX w. nastąpił znaczny rozwój Kętrzyna. W północnej części miasta powstało osiedle mieszkaniowe i osiedle domków jednorodzinnych. W związku z tym i dużym przyrostem ludności, konieczne było utworzenie nowej parafii. Jednak nie zgadzały się na to komunistyczne władze. Sprzyjające utworzeniu nowej placówki duszpasterskiej warunki nastały dopiero w 1989 r. – 1 lipca erygowano nową parafię w Kętrzynie. Zadanie utworzenia nowej wspólnoty powierzono ks. Andrzejowi Dudzie – pierwszemu proboszczowi i ówczesnemu wikariuszowi parafii św. Katarzyny. 12 listopada 1989 r. parafianie przeżywali uroczystość poświęcenia tymczasowej kaplicy, której dano za patrona św. Brata Alberta Chmielowskiego, wielkiego świętego z Krakowa. Wkrótce przywieziono do Kętrzyna relikwie św. Brata Alberta.

Wzrost duchowy

Dużym problemem, z którym borykają się parafianie, jest wysokie bezrobocie. Poza tym wielu młodych wyjechało na studia, a także do pracy za granicę. Na terenie parafii jest szkoła podstawowa, gimnazjum. Opieką duszpasterską kapłani obejmują również zespół szkół średnich. W szkołach uczy pięciu katechetów i ksiądz. W parafii posługuje trzech nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Wielką radością jest liczna wspólnota ministrantów i lektorów. Na comiesięcznych sobotnich Mszach św. spotyka się duża grupa członków Żywego Różańca. Przy parafii działa również wspólnota Odnowy w Duchu Świętym. – Staramy się kontynuować szkołę biblijną. Umiłowanie słowa Bożego jest przecież istotnym elementem wzrostu duchowego, poznawania nauki Chrystusa – podkreśla proboszcz ks. Albin Stankiewicz. Wierni gromadzą się również na cotygodniowych nabożeństwach do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W pierwsze niedziele miesiąca odbywa się godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu z rozważaniami. – Najważniejszym dniem w życiu naszej parafii jest zawsze niedziela. Msza św. gromadzi nas wokół Chrystusa. Ważnymi, ożywiającymi elementami są oczywiście rekolekcje, jak również cykliczne nabożeństwa – majowe, czerwcowe, październikowy Różaniec – wyjaśnia proboszcz.

Najważniejsza wspólnota

Choć świątynia została wybudowana stosunkowo niedawno, wymaga wielu nakładów, aby nie tylko ją dokończyć, ale też i remontować niszczejące elementy. – Nie są jeszcze zakończone prace przy elewacji kościoła. Nie ma pełnego wyposażenia światyni. Trzeba poprawić posadzkę, dach. Wszystko to wymaga rozmysłu. To są sprawy istotne, ale nie najważniejsze. Bo najważniejsza jest wspólnota serc – podkreśla ks. Albin. Większość nowych parafii boryka się bowiem z tym, iż parafianie przywiązani są do starych parafii i nie chcą włączać się w nową wspólnotę. – My staramy się do nich dotrzeć. Skupiamy się na niedzielnych Eucharystiach, tradycyjnych nabożeństwach. Pragniemy, aby mieszkańcy naszej parafii poczuli więź z kościołem, odczuli, że jest to ich miejsce – mówi proboszcz. Już niedługo wspólnota parafialna zacznie przygotowania do rekolekcji ewangelizacyjnych i peregrynacji Matki Bożej Miłosiernej.

Zapraszamy na Msze św.

W niedziele: 8.00, 10.30, 12.00, 18.00 (20.00 lipiec, sierpień); Nowa Różanka 9.30 W dni powszednie: 8.00, 18.00 (10.30 – święta kościelne)

Zdaniem proboszcza

Raz w tygodniu odprawiamy Mszę św. w intencji parafian, o błogosławieństwo Boże, aby ich troski oddane Bogu stały się radościami. Modlimy się także raz w miesiącu za ofiarodawców, dobroczyńców i ludzi dobrej woli. Jest to wyraz naszej wdzięczności, bo wierni angażują się w sprawy parafii, z troską podchodzą do materialnych potrzeb i z wiarą do jej duchowego wzrostu. Każdego roku, 17 czerwca, przeżywamy uroczystość odpustu. Wówczas wystawiane są relikwie św. Brata Alberta. Do parafii należą jeszcze dwie wioski: Nowa Różanka i Stara Różanka. Naszą ogromną troską jest zabieganie o to, aby wierni czuli potrzebę uczestniczenia w niedzielnych Mszach św., aby jak najczęściej przystępowali do sakramentów świętych. To w konsekwencji może zrodzić potrzebę włączenia się do wspólnot modlitewnych działających przy parafii. Chciałbym podziękować parafianom za ich życzliwość, oddanie i ofiarność. ks. Albin Stankiewicz Urodził się w 1959 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1984 r. Pracował w parafiach: Stare Pole, Iława, Olsztyn. Proboszcz w Plutach, od 2009 r. jest proboszczem tutejszej parafii.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • aniela
    14.05.2014 21:51
    proboszcz bardzo dobry ksiadz, rozwiazuje kazdy problem, rozmawia a nie odsyla 'od siebie problem', wiecej takich kaplanow, szczescie maja falklandy, nie to co w sw katarzynie, mieszkalam tam to wiem, jakikolwiek problem to odsylanie a nawet wyrzucanie z kancelarii! zgroza! ludzie boja sie cokolwiek zalatwiac! tutaj w albercie pelna kultura, wszystko elegancko, rozmowa, rozwiazywanie klopotu a nawet 'znizki' dla tych naprawde biedniejszych. zawsze mozna sie jakos dogadac a nie wyrzucac ludzi za drzwi albo odsylas do innej parafi bo ks sie nie chce myslec jak zalatwic i dochodzic do jakichkolwiek kompromisow
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma