Nowy numer 28/2018 Archiwum

Zabrzmi melodia katedralna

Rozpoczął się skomplikowany proces zawieszania dzwonów w kościelnej wieży.

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie podczas uroczystej Eucharystii abp Wojciech Ziemba pobłogosławił dwa nowe dzwony: „Kopernik” i „Święty Jan Paweł II Wielki”. – Jan Paweł II, w ramach pielgrzymi apostolskiej, nawiedził nasze miasto. Był także w naszym kościele, gdzie przemawiał do laikatu. Te historyczne fakty z dziejów naszego miasta, były jedną z motywacji, które nami kierowały, aby ufundować dzwon upamiętniający kanonizację – mówi proboszcz ks. Andrzej Lesiński.

Na wieży kościoła św. Jakuba jest pięć miejsc na dzwony. Dwukrotnie, podczas I i II wojny światowej były one grabione i przetapiane na armaty. Pozostał jedynie jeden dzwon. Już w 1924 r., a więc krótko po zakończeniu I wojny światowej, gmina Olsztyn ufundowała nowych pięć dzwonów. – Natomiast po zakończeniu II wojny światowej, niestety musieliśmy czekać aż siedemdziesiąt lat, aby na wieży mogły znaleźć się przynajmniej trzy dzwony, które bijąc dają tak zwaną melodię katedralną. Nie ukrywam, że zależało mi na tym, aby konkatedra, najważniejszy kościół w mieście, miała godne dzwony – podkreśla ks. Andrzej Lesiński.

Na początku Wielkiego Tygodnia rozpoczął się skomplikowany proces zawieszania obu dzwonów w kościelnej wieży. Duży dzwon „Kopernik” waży 1650 kg, mniejszy „Święty Jan Paweł II Wielki” – 500 kg. Po raz pierwszy dzwony zabrzmią podczas procesji rezurekcyjnej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma