Nowy numer 4/2021 Archiwum

Święto Jana Pawła II w Olsztynie

W olsztyńskiej kurii odbyła się konferencja prasowa, podczas której został przedstawiony harmonogram wydarzeń związanych z kanonizacją Jana Pawła II.

Metropolitę warmińskiego reprezentował bp Jacek Jezierski. Obecny był także prezydent Olsztyna dr Piotr Grzymowicz. Konferencję prowadził ks. dr Michał Tunkiewicz. - Dzień kanonizacji jest oczekiwany przez mieszkańców naszego miasta. Tym bardziej, że Olsztyn należy do miast papieskich, czyli miejsc, w których Jana Paweł II spotkał się z rodakami. Razem z kurią olsztyńską zorganizowaliśmy jakiś czas temu stacje spotkań z papieżem z roku 1991 - mówi Piotr Grzymowicz. Zaznaczył także, że dla mieszkańców Olsztyna szczególne znaczenie ma fakt, że Jan Paweł II jest honorowym obywatelem miasta nad Łyną.

Prezydent wyliczył inicjatywy, które odbędą się pod patronatem miasta i archidiecezji warmińskiej. Zwrócił jednocześnie uwagę na szczególną formę uczczenia kanonizacji papieża Polaka - na olsztyńskim ratuszu zostanie wyświetlona w sobotę o godz. 21.00 postać papieża. Użyty zostanie do tego sprzęt specjalistyczny z olsztyńskiego planetarium.

- Jan Paweł II jest błogosławionym. Znaczy to, że cieszy się kultem chrześcijańskim na terenie diecezji rzymskiej, ale także na podstawie specjalnych uprawnień w Polsce i kilku innych miejscach na świecie. Od chwili kanonizacji będzie odbierał kult w całym Kościele, na całym świecie - wyjaśnił bp Jacek Jezierski.

Ks. dr Michał Tunkiewicz przedstawił ostatnie dane o pielgrzymach z archidiecezji warmińskiej. W pielgrzymkach autokarowych do Rzymu udaje się z Warmii 400 osób. Dodatkowo 100 osób zgłosiło swój udział w kanonizacji w organizowanych indywidualnie wyjazdach.

W Olsztynie odbędą się w najbliższych dniach następujące wydarzenia kulturalne związane z kanonizacją Jana Pawła II:

Sobota, 26 kwietnia

 Wystawa „Santo subito! Jan Paweł II w Olsztynie 5-6 VI 1991 rok”. Plac Jana Pawła II, godz. 17.00

Niedziela, 27 kwietnia

Koncert „Iskra miłosierdzia” - kościół pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka, ul kard. S. Wyszyńskiego 11, godz. 18,00. Występują: Mocni w wierze, Chór Warmii i Mazur, Świąteczna Kapela, Soli Deo Gloria. Wstęp wolny.

Koncert „Świętemu Janowi Pawłowi Śpiewajmy”. Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie, godz. 18.30. Występują: Mieczysław Szcześniak, Chór Collegium Juventum, Aurelia Luśnia, Marta Andrzejczyk, Basia Raduszkiewicz.

Koncert poetycki „Wojtyła”. Eranova, ul. Obrońców Tobruku 3, godz. 19.00. Występują: Chór „ProForma”, Rafał Gajewski, Jan Staruch, Tomasz Żurawlew.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama