Gimnazjum w Olsztynku ma swojego patrona - św. Jana Pawła II.
Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęły się uroczystości nadania imienia św. Jana Pawła II Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Olsztynku. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. Stanisław Pietkiewicz. W imieniu społeczności gimnazjum, gości i uczniów przywitała dyrektor Izabela Nowacka, prosząc jednocześnie o celebrowanie Mszy św. w intencji szkoły. – Jest to dla nas bardzo uroczysty dzień. Towarzyszą nam radość i wzruszenie. Dzisiaj dołączymy do grona szkół mających swojego orędownika w niebie, św. Jana Pawła II – mówiła.
W homilii ks. Pietkiewicz odwołał się do słów Jana Pawła II, który podczas wizyty w Polsce spotkał się na Westerplatte z młodzieżą i stwierdził, że „każdy z nas ma swoje Westerplatte”. – Każdy z was będzie musiał walczyć o dochowanie wierności wartościom, które przekazali wam rodzice, przekazała szkoła, które wynikają z faktu, iż jesteście uczniami Chrystusa – mówił.
Po Eucharystii wszyscy udali się do szkoły, gdzie odbyły się uroczystości nadania Gimnazjum SPSK imienia św. Jana Pawła II. Jak podkreślała dyrektor, osoba Jana Pawła II była zawsze bliska społeczności szkolnej. Już w początkach istnienia szkoły starano się uroczyście przeżywać rocznice wyboru ojca świętego na głowę Kościoła, czy datę jego urodzin, jeśli nie pod obeliskiem upamiętniającym wizytę Karola Wojtyły na olsztyneckim dworcu, skąd jechał by odebrać nominację na biskupa, to w kościele uczniowie przybliżali mieszkańcom najważniejsze przesłania z nauczania papieża. – W końcu tak się zaprzyjaźniliśmy, że nie wyobrażaliśmy sobie innej osoby, która mogłaby zostać patronem naszego gimnazjum – mówi Izabela Nowacka. Ostatecznie zapadła decyzja, że szkoła będzie nosić imię Jana Pawła II. W ramach przygotować organizowano w ciągu dwóch lat spotkania, których myślą przewodnią były słowa kierowane szczególnie do młodych: „Wy jesteście przyszłością świata. Ogromnie wiele zależy od waszego człowieczeństwa”. W tym roku szkolnym realizowano projekt edukacyjny „Jan Paweł II – osoba i nauczanie”. Uczniowie zbierali materiały dotyczące życia i nauczania papieża, podążali jego śladami po Warmii, spotykali się z ludźmi, którzy spotkali się z Janem Pawłem II. Przeprowadzali z nimi wywiady. Uczniowie zorganizowali i przeprowadzili również grę miejską pod hasłem: „Chcesz poznać wielkiego papieża, ulicami Olsztynka zmierzaj”.
– Odkrywanie naszego patrona pozwoliło odkryć nam wspaniałego Polaka, patriotę, podróżnika, miłośnika teatru, literatury i sportu, przyjaciela młodzieży i wielki autorytet moralny. Nasza młodzież przekonała się, że była dla papieża bardzo ważna. Często kierował do nich słowa wiary w ich mądrość, podnosił ją na duchu, wskazywał, jak żyć. I przede wszystkim nie potępiał. Od niego uczyliśmy się, by nie ulegać słabościom i nie dać się zwyciężyć złu. Poznaliśmy sens pracy, która czyni człowieka lepszym i duchowo dojrzalszym. Nas, wychowawców młodego pokolenia, utwierdził w przekonaniu, że nie ma większego bogactwa w narodzie, niż światli obywatele. Obiecuję, iż mottem naszego codziennego działania będą słowa napisane z okazji 100. rocznicy śmierci św. Jana Bosko: „Prawdziwy wychowawca uczestniczy w życiu młodzieży, interesuje się jej problemami, stara się poznać jej zapatrywania, uczestniczy w jej życiu sportowym, kulturalnym, w ich rozmowach. Jako dojrzały i odpowiedzialny przyjaciel wskazuje dobre cele i drogi do ich osiągnięcia”. Od dziś mamy już swoją tożsamość, jesteśmy Gimnazjum im. św. Jana Pawła II – mówi dyrektor.
Podczas uroczystego momentu nadania imienia szkole, akt nadania imienia szkole odczytała prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, Violetta Błasiak. – Jest to dzień szczególnie ważny dla nas, uczniów. Musimy dawać świadectwo pamięci o Janie Pawle II. Podziwiamy go za umiejętność skupiania się na modlitwie, za to, że potrafił doceniać każdy przejaw dobrej woli. Doceniamy go za to, że był świetnym aktorem i za to, że był zwykłym człowiekiem pełnym humoru. Często w pamięci nosimy najważniejsze zdania, które są dla nas punktami orientacyjnymi naszego życia. Długo będziemy odkrywać ich głębię. Zawsze pamiętajmy jego słowa: „Bądźcie świadkami Chrystusa. Nie cofajcie się przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach waszego życia. Liczę na was, na wasz młodzieńczy zapał” – mówi przewodnicząca samorządu uczniowskiego.
Po nadaniu imienia szkole wszyscy wyszli przed budynek szkoły, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniająca uroczystości. Później młodzież przedstawiła montaż słowno-muzyczny, nawiązujący do nauki Jana Pawła II. – Kiedy przypominam sobie początki szkoły i pierwsze Msze św., to w ławkach była garstka osób. Dziś kościół był wypełniony uczniami i przyjaciółmi. Widać, jak ta szkoła się rozwinęła. To jest coś, co wrosło w Olsztynek. Myślę, że dziś nikt nie wyobraża sobie Olsztynka bez tego gimnazjum – mówi Roman Lewandowski, dyrektor szpitala w Ameryce, którego synowie uczęszczali do Gimnazjum SPSK.