Nowy numer 28/2018 Archiwum

Dziecko na schodach plebanii

W Kętrzynie matka chciała zostawić córeczkę w oknie życia, ale...

Na schodach plebanii w Kętrzynie, w kościele pw. św. Jerzego, matka porzuciła dziecko. Ze śladów krwi wynika, że kobieta zaraz po porodzie przyszła pod kościół, aby pozostawić w oknie życia swoje dziecko. Podeszła do drzwi kościelnej zakrystii, później poszła w stronę domu katechetycznego. Prawdopodobnie nie mogła znaleźć okna życia, więc zawróciła i pozostawiła dziecko na schodach plebanii. Dziewczynkę odnalazła gospodyni, kiedy szła do pracy na plebanię. Na schodach, owinięte ręcznikiem, leżało zawiniątko. Dziewczynka płakała, widać było, że jest zdrowa. Księża poinformowali o porzuconym dziecku pogotowie ratunkowe. Szpital powiadomił policję.

Na chwilę obecną Komenda Powiatowa Policji w Kętrzynie nie prowadzi postępowania przeciwko matce, ze względu na to, że według przepisów prawa nie popełniła przestępstwa, chcąc pozostawić dziecko w oknie życia.

W trosce o matkę, policja odnalazła ją. Została przewieziona do szpitala, gdzie pomocy udzielili jej lekarze. Jeśli w ciągu miesiąca nie postanowi, że chce wychować swoje dziecko, dziewczynka może trafić do rodziny zastępczej.

Matka miała świadomość, że jest coś takiego jak okno życia, że może tu bezpiecznie pozostawić swoje dziecko.

– Ideałem byłoby, gdyby każde poczęte dziecko było oczekiwane z utęsknieniem przez kochających biologicznych rodziców, ale bywa to niemożliwe, dlatego tak ważne jest promowanie szacunku do życia poprzez otwieranie okien życia. Gdyby nie one, pozostawione w nich noworodki prawdopodobnie nie otrzymałyby szansy na życie – mówił, w czerwcu 2011 r., podczas otwarcia okna ks. Roman Lompa.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • N7fan
  19.06.2014 16:21
  Bardzo dobrze się policja zachowała.
  doceń 7
 • Gość
  20.06.2014 22:52
  Niech Bóg błogosławi tej matce, która zdecydowała się urodzić swoje dzieciątko i dała szansę na dalsze życie po urodzeniu. Pozostawienie dzieciątka było na pewno trudną decyzją.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma