Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Kopernik czeka

Już w najbliższy czwartek ruszają Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem na olsztyńskim zamku.

Już po raz 12. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem. Są to spotkania dla całych rodzin, podczas których po olsztyńskim zamku i licznych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów oprowadza najsławniejszy mieszkaniec zamku – Mikołaj Kopernik.

Sławny astronom w latach 1516–1521 pełnił funkcję administratora dóbr kapituły – zarządzał folwarkami w komornictwach olsztyńskim i melzackim. Przeprowadził zakrojoną na szeroką skalę kolonizację opuszczonych łanów we wsiach, a w czasie wojny polsko-krzyżackiej w latach 1519–1521 był odpowiedzialny za obronę miasta. Wzmocnił m.in. fortyfikacje olsztyńskiego zamku, wobec czego nadciągające wojska krzyżackie zrezygnowały z jego oblężenia.

Podczas wakacyjnych spotkań na zamku odwiedzający będą mogli nie tylko poznać dzieje Kopernika, ale także wziąć udział w warsztatach, koncertach, spektaklach teatralnych i wielu innych atrakcjach.

Pierwsze spotkanie już w czwartek 10 lipca.

10.00–15.00 – Czwartek poświęcony zmodernizowanej wystawie "Mikołaj Kopernik – mieszkaniec zamku olsztyńskiego". O tym, jak mieszkał i co robił administrator będzie można dowiedzieć się na warsztatach plastycznych, a dzięki Olsztyńskiemu Planetarium i Obserwatorium Astronomicznemu uczestnicy poszerzą swoją wiedzę o największej pasji Kopernika – astronomii.

12.00 – Spektakl teatralny "Copernicus" – Teatr Form Niezależnych Korzunowicz.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma