Nowy numer 48/2020 Archiwum

Na koń, dzielni rycerze!

1300 odtwórców historycznych weźmie udział w sobotniej inscenizacji bitwy grunwaldzkiej; obejrzeć ją ma 80 tysięcy ludzi - podali w środę organizatorzy tegorocznych Dni Grunwaldu. Już od środy pod Grunwaldem odbywają się średniowieczne turnieje rycerskie.

Tegoroczna inscenizacja bitwy rozpocznie się w sobotę o godzinie 15.; godzinę wcześniej na bitewne pole zaczną wychodzić i przygotowywać się do starć rekonstruktorzy. "W sobotniej inscenizacji weźmie udział od 1200 do 1300 odtwórców i 40 koni; odtwórcy to nie tylko członkowie bractw rycerskich, którzy stoczą bitwę na łuki czy miecze według ściśle określonego scenariusza, ale także np. kobiety, które będą nosić uczestnikom bitwy napoje czy będą opatrywać rannych"- podkreślił reżyser inscenizacji Krzysztof Górecki.

Role główne podczas inscenizacji rozpisane są między tych samych odtwórców od wielu lat. Króla Władysława Jagiełłę zagra Jacek Szymański z Bractwa Miecza i Kuszy z Warszawy, na co dzień grafik komputerowy, Mistrzem Zakonu Krzyżackiego Urlichem von Jungingenem jest Jarosław Struczyński - kasztelan zamku w Gniewie. Po raz kolejny także postać Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda odtworzy oficer litewskiego wojska Donatas Mazurkevicius, który został wybrany do tej roli w castingu.

Wójt gminy Grunwald Henryk Kacprzyk podkreślił, że choć zdaje sobie sprawę, iż sobotnia inscenizacja przyciągnie najwięcej widzów, to, jak zaznaczył - Grunwaldzkie Pola są miejscem interesujących wydarzeń już od środy.

Każdego dnia, aż do niedzieli, wszyscy odwiedzający Grunwald będą mogli oglądać turnieje łucznicze, miecza jednoręcznego, drużyn lekkozbrojnych czy pięcioosobowych pocztów rycerskich. Niektóre z nich będą szczególnie widowiskowe, bo odbędą się po zapadnięciu zmroku. Rozegrany zostanie międzynarodowy turniej piłki średniowiecznej i średniowieczne mistrzostwa Polski w szachach klasycznych. Ciekawie zapowiadają się pokazy tańców średniowiecznych czy pokazy ognia. Będzie można także uczestniczyć w Mszy św. w oprawie średniowiecznej.

W sobotę przed inscenizacją bitwy na Wzgórzu Pomnikowym odbędzie się Apel Grunwaldzki z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego, którą w tym roku wystawi 9. Brygada Kawalerii Pancernej im. króla Stefana Batorego z Braniewa oraz harcerzy, biorących udział w Zlocie Drużyn Grunwaldzkich.

Robert Zalewski z wydziału ruchu drogowego warmińsko-mazurskiej policji zaapelował do kierowców, którzy przyjadą na grunwaldzkie uroczystości, by stosowali się do zmienionej organizacji ruchu wokół Pól. Na drogach między Stębarkiem, Grunwaldem a Łodwigowem obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy oraz zakaz zatrzymywania się i parkowania na poboczach, samochody pozostawione na poboczach będą usuwane. Samochody osobowe i autobusy będzie można parkować wyłącznie na dużych parkingach w wyznaczonych miejscach.

Na Pola Grunwaldzkie ściągają już członkowie bractw rycerskich z całej Polski. Są także odtwórcy historyczni z Europy m.in. z Niemiec, Litwy, a nawet Nowej Zelandii. Niedaleko budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem budują osadę rycerską, w której będą mieszkać aż do niedzieli. Powstaje także średniowieczne miasteczko i jarmark rzemieślników.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama