Nowy numer 4/2021 Archiwum

Sprawiedliwość i miłosierdzie

Regionalne obchody Święta Służby Celnej.

Uroczystą Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie rozpoczęły się obchody święta Służby Celnej. Eucharystii przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, a wraz z nim Mszę św. koncelebrowali ks. kan. Janusz Wieszczyński, proboszcz NSPJ oraz ks. Marian Midura, kapelan celników. W homilii abp Ziemba zwrócił uwagę na powołanie przez Jezusa św. Mateusza, celnika, który to zawód był często był stawiany na równi z grzesznikiem. – Na zgorszenie faryzeuszów, że Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami, Pan Jezus odpowiada: Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Właśnie dlatego, że jesteśmy słabi, jesteśmy grzeszni, do nas przychodzi z Dobrą Nowiną Jezus Chrystus. Najważniejsze, że Pan przychodzi do nas, ludzi takich jakimi jesteśmy z tym samym wezwaniem jakim powołał św. Mateusza: Pójdź za Mną! – mówił metropolita.

Zaznaczył także, że wszystko sprowadza się do sprawiedliwości i miłosierdzia, a ta podstawowa zasada życia ludzkiego coraz częściej się rozmywa. – Budowanie sprawiedliwości trzeba zacząć od siebie – zauważył abp Ziemba. – Miłosierdzie jest humanizacją sprawiedliwości. Prawo jest jedno dla wszystkich, ale nie wszyscy są tacy sami. Nie wszyscy mają to samo wykształcenie, wychowanie. Nie wszyscy maja to samo rozeznanie rzeczywistości. Dlatego konieczne jest miłosierdzie, aby sprawiedliwość nie przekształciła się w okrucieństwo – powiedział abp Ziemba.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie 150 celników odebrało awanse na wyższe stopnie zawodowe. Wręczono również odznaki „Zasłużony dla Służby Celnej” oraz wyróżnienia indywidualne.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama