Nowy numer 43/2020 Archiwum

Niech przypomina prawdę o AK przejdź do galerii

Pomnik Armii Krajowej został odsłonięty w Olsztynie.

Obelisk stanął u zbiegu ulic Dąbrowszczaków i Piłsudskiego w Olsztynie, przed budynkiem sądu.

Uroczystość odsłonięcia i poświecenia pomnika miała miejsce w 75. rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski, pierwszą organizację Polskiego Państwa Podziemnego. SZP przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, a w końcu w Armię Krajową.

O budowie pomnika upamiętniającego żołnierzy AK mówiło się w stolicy Warmii i Mazur i wreszcie dzięki staraniom wielu środowisk udało się ten projekt zrealizować.

- Pomnik jest w najlepszym miejscu, jakie mogliśmy sobie wymarzyć. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pomnika, ale jednocześnie też powinienem mówić w imieniu tych, którzy już mówić nie mogą, bo albo zginęli w szeregach AK albo w niemieckich czy sowieckich katowniach - mówił podczas uroczystości wyraźnie wzruszony Zygmunt Krzymowski, inicjator budowy pomnika.

Odsłonięcia monumentu dokonali prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Maciej Prażmo, prezes olsztyńskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a poświecił go abp senior Edmund Piszcz.

- To widoczny znak naszej pamięci, hołdu i czci dla tych, którzy umiłowali Polskę nie tylko słowem, ale również swoim życiem - powiedział abp Piszcz. - Ojczyzna, ten wspólny ląd wszystkich Polaków, jest bezcenną wartością, dla ocalenia której potrzeba ofiary życia, ale także ofiary pracy, cierpienia, uczciwego wypełniania małych i wielkich obowiązków. Tych umiejętności chcemy się uczyć od naszych ojców, braci i sióstr, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę. Ten pomnik niech nam tę prawdę przypomina - powiedział arcybiskup.

W uroczystości uczestniczyła kompania honorowa wojska oraz liczne poczty sztandarowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama