GN 2/2021 Archiwum

Niech będzie światłem

Tradycyjnie już w kościele św. Franciszka z Asyżu odbyła się Msza św. na inaugurację roku akademickiego.

Na początku października studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zainaugurowali nowy rok akademicki. W tym roku nauki pobierać będzie prawie 30 tys. osób. Na rozpoczęcie nowego roku w akademickim kościele św. Franciszka z Asyżu zebrali się razem profesorowie i studenci, by wspólnie przeżywać Eucharystię. W homilii metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba zaznaczył, że uniwersytet jest naturalnym miejscem dialogu. – Ideą twórców pierwszego uniwersytetu – Uniwersytetu Jagiellońskiego – było m.in. wyeliminowanie wad społecznych. Dziś uniwersytety mają o wiele więcej zadań, a XXI wiek stawia przed nimi kolejne. Już nie można stanąć z boku, robić swoje i nie przejmować się tym, co mówią inni. Już raczej nigdy tak nie będzie – mówił abp Ziemba.

– Ludzie czerpią wiedzę z publicznej przestrzeni informacyjnej. Ale w tej przestrzeni jest wiele nonsensu i ludzie czerpią z niej nieprawdziwy obraz świata. Właśnie uniwersytet musi walczyć o publiczną przestrzeń informacyjną, by ludzie, którzy podejmuję decyzje mieli prawdziwą informację do dyspozycji. Uniwersytet powinien uczyć odwagi życia, radykalizmu postępowania w poszukiwaniu prawdy, a jednocześnie powinien uczyć pokory wobec faktów. Przede wszystkim uniwersytet musi się bronić przed atakującą zewsząd ideologizacją nauki. Tam, gdzie miejsce prawdy zajmuje ideologia, tam wszystko źle się kończy – zaznaczył metropolita.

– Życzę i modlę się o to, by nasz uniwersytet był zawsze jasnym światłem dla wszystkich, by był sobą, nigdy nie ulegał ideologiom i naciskom lecz był wierny w szukaniu prawdy – powiedział abp Ziemba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama