Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zmarł kpt. Mirosław Reszko

Zmarł kpt. Mirosław Reszko, który był żołnierzem AK i NAS, a na Warmii organizował struktury Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Mirosław Reszko zmarł w poniedziałek, 6 października, a dziś odbył się jego pogrzeb. Po Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa został pochowany na cmentarzu przy ul. Poprzecznej. Miał 85 lat.

Mirosław Reszko już jako 16-latek rozpoczął walkę w Armii Krajowej, do struktur AK wstąpił w ziemi nowogródzkiej. W konspiracji pozostawał do 1948 roku, kiedy to został aresztowany i trafił do więzienia. Po wyjściu na wolność zaangażował się w tworzenie struktur Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - dzięki jego staraniom związek zaczął działać na Warmii, a kpt. Reszko był jego wieloletnim prezesem. Kpt. Mirosław Reszko aktywnie uczestniczył w wielu uroczystościach związanych z upamiętnianiem żołnierzy AK czy żołnierzy wyklętych, bardzo chętnie spotykał się z młodzieżą. Wygłaszał liczne prelekcje, był organizatorem uroczystości kombatanckich, a jego wielkim marzeniem było postawienie w Olsztynie pomnika upamiętniającego towarzyszy broni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama