Już 16 listopada będziemy wybierać naszych przedstawicieli w wyborach samorządowych. Jakimi kryteriami wyboru będziemy się kierować?
W Olsztynie odbyła się wojewódzka inauguracja kampanii społecznej „Rodzina ma głos”. To kolejna inicjatywa Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, które organizuje m.in. Marsze dla Życia i Rodziny. – Centrum zostało powołane do wspierania wszystkich wartości, inicjatyw i wydarzeń, które są związane z rodziną. Fundacja wspiera przede wszystkim działania lokalne i bardzo się cieszymy, że możemy przyjechać do tak aktywnej i zaangażowanej grupy – mówił podczas spotkania w Olsztynie Jacek Sapa, prezes Centrum. – Rodzina jest fundamentem społeczności lokalnej, tworzy naturalne i najlepsze środowisko dla rozwoju dzieci, przekazuje wartości, uczy szacunku, odpowiedzialności i zapewnia harmonijny rozwój wspólnoty lokalnej. Przedstawicieli tej wspólnoty będziemy wkrótce wybierać – zaznaczył J. Sapa.
– Wybory samorządowe są kluczowe dla kształtowania naszego otoczenia. Jakość naszych małych ojczyzn zależy od tego, jak trafnie będziemy wybierali. I dlatego przede wszystkim trzeba iść na wybory, a także mieć odpowiednie kryteria oceny kandydatów – mówił Ireneusz Jabłoński. By ułatwić wyborcom wybranie spośród bardzo licznego grona kandydatów do samorządów, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny opracowało Dekalog Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Zawarte w nim zasady odwołują się do wartości chrześcijańskich i tradycyjnego pojmowania rodziny oraz stanowią wytyczne dla samorządu, by podejmował decyzje wspierające rodziny. W województwie warmińsko–mazurskim to nie pierwsze takie działania – przy Marszałku Województwa działa Rada ds. Rodzin, od 15 lat organizowane są Warmińsko–Mazurskie Dni Rodziny, ale inicjatyw samorządowych potrzeba więcej. – Samorząd może realnie wesprzeć rodzinę. Przede wszystkim nie powinien przeszkadzać tylko wspierać rodziców w wypełnianiu ich podstawowej roli, wychowawców i opiekunów swoich dzieci. Może to robić choćby przez odpowiednią organizację szkół, przedszkoli oraz oferty kulturalnej – mówi Ireneusz Jabłoński, przewodniczący rady programowej Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
Podczas spotkania w Olsztynie zostały również przyznane Certyfikaty Kandydata Przyjaznego Rodzinie. – Chcemy, żeby te wybory były wyborem konkretnego człowieka, a nie szyldu partyjnego czy ugrupowania. Poprzez wybory naszych przedstawicielstw będziemy mogli wpływać na jakość naszego otoczenia – tłumaczył Jabłoński. Każdy certyfikowany kandydat w wyborach samorządowych zobowiązuje się do przestrzegania Dekalogu Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Istotne jest to, że po wyborach nastąpi monitorowanie samorządowców z Certyfikatem i ocena ich działań. Certyfikat to bowiem swego rodzaju umowa między kandydatem a wyborcami – to nie tylko obietnica, ale także podjecie konkretnych zobowiązań, wywiązanie się z których będzie monitorowane po wyborach. – W samorządach za mało myśli się o rodzinie. Wiele decyzji, jak choćby zamknięcie nierentownej szkoły, oceniane jest tylko przez wzgląd na finanse, a nie zwraca się uwagi na rodziny, dla których powstaje ogromny problem – podkreślają zgodnie wszyscy kandydaci z Certyfikatem.
Pełną listę kandydatów prorodzinnych będzie można znaleźć na stronie www.rodzinamaglos.pl.
Dekalog Samorządowca Przyjaznego Rodzinie
Po objęciu funkcji publicznej z wyboru społeczności lokalnej zobowiązuję się do:
Pełnego zaangażowania w pracę na rzecz wspólnoty, która powierzyła mi mandat.
Kierowania się w działalności publicznej zasadami wyrosłymi z kultury zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu.
Wspierania małżeństwa (związku kobiety i mężczyzny) oraz rodziny jako naturalnego środowiska wychowywania dzieci.
Podejmowania i wspierania inicjatyw zwiększających rolę rodziców w procesach edukacyjnych.
Wspierania nauczycieli i wychowawców w promowaniu naturalnych wzorców życia rodzinnego oraz ochronie dzieci i młodzieży przed deprawacją.
Promowania tradycji i historii wspólnoty lokalnej z poszanowaniem integralności państwa i dziedzictwa narodowego.
Wspierania instytucji samorządowych (organizatorów kultury, nauki i sportu) w działaniach dla rozwoju rodziny, zgodnie z utrwalonymi tradycją normami, zasadami i wartościami.
Dysponowania i zarządzania pieniędzmi publicznymi, według zasady roztropności, oszczędności i celowości ich wydawania.
Finansowania w pierwszej kolejności podstawowych potrzeb wspólnoty.
We wszystkich działaniach publicznych kierowania się prawym sumieniem w oparciu o zasady sprawiedliwości, uczciwości i roztropności.