Nowy numer 43/2020 Archiwum

Misje w seminarium

Spotkanie kleryków z misjonarzem ks. Tomaszem Rosą.

W Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum”, z inicjatywy kleryckiego koła misyjnego, odbyło się spotkanie alumnów z misjonarzem ks. Tomaszem Rosą.

Podczas spotkania opowiadał on o misjach w Tanzanii, tamtejszej rzeczywistości i zagrożeniach w Afryce wynikających z rozpowszechniania się islamu.

– Ile jest chrztów w naszych parafiach? W mojej w Tanzanii rocznie mamy tysiąc chrztów. I nie na zasadzie, że kto chce, że każdy kto się zgłosi. Przygotowania do chrztu  trwają dwa lata – opowiadał. Mówił, jak ukształtowana jest parafia. Składa się  ona z wielu małych wspólnot, a każda z nich ma swojego lidera. – W naszej parafii takich małych wspólnot jest dwieście – mówił.

Obecnie został wysłany przez tamtejszego biskupa do tworzenia misji na drugiej co do wielkości wyspie na Jeziorze Wiktorii. – Otwieramy nową misję na wyspie Ukara, znajdującej się na jeziorze Wiktorii. Jest to wyspa o średnicy 30 km, którą zamieszkuje plemię Uakara, liczące 20 tys. osób – mówi ks. Tomasz. Na wyspie mieszkają chrześcijanie, którzy od 20 lat nie byli objęci opieką duszpasterską.

Klerycy pytali misjonarza o wiarę, przeżywanie przez Tanzańczyków sakramentów świętych i największe problemy, z jakimi musi się mierzyć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama