Modlitwa za zmarłych studentów i wykładowców UWM w Olsztynie.
W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się Msza św. za zmarłych ze społeczności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na Eucharystię przybyli pracownicy uniwersytetu.
Słowa św. Pawła zawarte w 1 Liście do Koryntian, mówiące o tym, iż „Według danej mi łaski Bożej, jako roztropny budowniczy, położyłem fundament, ktoś inny zaś wznosi budynek. Niech każdy jednak baczy na to, jak buduje. Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus” stały się myślą przewodnią kazania, które podczas Eucharystii wygłosił abp Wojciech Ziemba.
Nawiązując do słów św. Pawła metropolita podkreślał, iż Kościół przez tysiące lat buduje na tym samym fundamencie wiary i zawsze głoszone są te same prawdy wiary. Nawiązując zaś do Ewangelii, która mówi o wyrzuceniu przez Jezusa kupców handlujących w świątyni, wyjaśniał znaczenie oczyszczenia świątyni. – W czasach Pana Jezusa jedynym miejscem pełnego kultu religijnego, a więc także składania ofiar, była świątynia w Jerozolimie. Dla wygody pielgrzymów, w okolicy świątyni, a z biegiem czasu i na dziedzińcach świątyni, organizowano możliwość zakupu tego wszystkiego, co mogło stanowić przedmiot ofiary. Jak zwykle bywa, niektóre czynności mające ułatwiać składanie ofiar kultowych, zaczęły sam kult swoją hałaśliwością przysłaniać. Czasem tak bywa, że forma zewnętrzna może w takim stopniu przysłonić treść, że pojawia się jakby nowa rzeczywistość – wyjaśniał abp Ziemba.
Porównując ówczesną sytuację, odniósł się do współczesności, gdyż w niektórych krajach mody kreowane przez korporacje przesłaniają głębię Adwentu i Bożego Narodzenia. – Święta kościelne jakby zaginęły, a pozostały same zakupy. Szóstego grudnia wspominamy św. Mikołaja. Ten święty biskup znany był z dyskretnej pomocy ubogim rodzinom. Dzisiaj wbija się dzieciom bajki o reniferze, dziadku Mrozie, o różnych fantastycznych postaciach, zamiast sięgnąć po prostu do historii bp. Mikołaja i uczyć je podobnego postępowania – mówił arcybiskup.
Nawiązując do intencji Mszy św., podkreślał, iż zebrani modlą się w intencji zmarłych studentów, nauczycieli akademickich oraz pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. – Pracując w jakiejkolwiek formie na rzecz nauki, przyczyniamy się do porządkowania rzeczywistości, w jakiej żyjemy. Nauka usuwa fałsz, nieprawdę, pozory prawdy. Ludzie nauki dążą do tego, aby tylko prawda w całym swoim wymiarze, stawała się punktem orientacyjnym dla współczesnego człowieka. Z tego punktu widzenia można powiedzieć, że ludzie nauki są bardzo bliscy Jezusowi porządkującemu Dom Boży. Modlimy się za zmarłych ze społeczności naszego uniwersytetu, aby Bóg, jedyne źródło prawdy, przyjął ich do siebie – podkreślał abp. Ziemba.