Nowy numer 3/2021 Archiwum

Prawdziwa przygoda

W MOK najlepszym młodym literatom wręczono Róże Małego Księcia.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie odbyła się gala kończąca XXIV edycję Konkursu Literackiego „O Różę Małego Księcia”. – Co roku staramy się zachęcić dzieci i młodzież do pisania. Młodym twórcom chcemy dać możliwość zweryfikowania swoich możliwości, dać też upust ich wyobraźni – mówi Piotr Bierżyński, przewodniczący jury konkursu.

Co roku na konkurs przysyłanych jest wiele prac. W tym roku wpłynęło ich prawie 150. Jak podkreślają członkowie jury, cieszy fakt, iż są one różnorodne, podejmują każdą możliwą tematykę, zarówno w kategorii „poezja”, jak i „opowiadanie”. – Poziom jest wysoki. Już od najmłodszych klas. Można powiedzieć, że mamy wiele młodych talentów – podkreśla Bierżyński. Po zapoznaniu się z pracami zauważa, że są to utwory ludzi wrażliwych, widać w nich wiarę w dobro i wartość przyjaźni. – To literatura, w której widać, iż podejmowane przez autorów tematy są dla nich ważne, przejmują się nimi, żyją. Widać autentyczność przekazu – dodaje.

W skład jury, oprócz Piotra Bierżyńskiego, wchodzą: poetka Michalina Janyszek oraz prozaik i krytyk literacki Piotr Siwecki. – Trzeba pogratulować nie tylko nagrodzonym i wyróżnionym, ale wszystkim uczestnikom konkursu. Czytanie utworów było prawdziwą przygodą – wyznaje Michalina Janyszek. – Co roku, od wielu już lat, z wielką ciekawością czytam teksty nadesłane na konkurs i za każdym razem jestem bardzo mile zaskoczony coraz większą świadomością literacką i kulturową młodych twórców. Teksty pisane są z potrzeby wewnętrznej, potrzeby rozpoznawania i opisywania własnych doświadczeń. Dzięki czytaniu tych tekstów coraz lepiej wiem, co dzieję się w duszach i sercach młodych twórców. Wiersze i opowiadania świadczą o wielkiej wrażliwości tak na piękno, jak i na rozmaite przejawy zła i nieszczęścia – uważa Piotr Siwecki.

Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcami w kategorii poezja zostali: klasy 1-3 Milena Połucha, klasy 4-6 Hubert Łużpiński, szkoły gimnazjalne Zuzanna Drząszcz; w kategorii proza: Julia Babiasz, Paweł Taradejna i Wojciech Pach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama