Zamieszanie wokół umów lekarzy rodzinnych z NFZ.
Na Warmii i Mazurach umowy na 2015 r. w zakresie lekarza rodzinnego podpisało 151 placówek na 280, które powinny to zrobić. – We wszystkich powiatach województwa nie ma sytuacji tzw. „pustego powiatu”, czyli braku zabezpieczenia podstawowej opieki zdrowotnej – zapewnia Magdalena Mil, rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ. – Czekamy na lekarzy, którzy zdecydują się podpisać umowy i pracujemy dłużej 2 stycznia 2015 r. Jeszcze dziś do godz. 24.00 placówki mogą złożyć do NFZ porozumienia potwierdzające wolę otwarcia gabinetów dla pacjentów – wyjaśnia.
W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2015 r. tzw. pakietu onkologicznego finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie lekarza rodzinnego w całej Polsce zwiększy się o 1,1 mld zł. To 20-procentowy wzrost wynagrodzenia lekarzy rodzinnych. – Na Warmii i Mazurach lekarze otrzymają o 36 mln zł więcej niż do tej pory – dodaje Magdalena Mil. Według lekarzy rodzinnych, koszt badań i czynności lekarzy związany z wczesnym diagnozowaniem chorób onkologicznych jest wyższy niż proponowane przez NFZ pieniądze. Ponadto uważają, iż jest on fatalnie przygotowany. Naczelna Rada Lekarska zamierza zaskarżyć pakiet do Trybunału Konstytucyjnego. Prezes Izby Maciej Hamankiewicz uważa, że reforma ta wprowadza nierówność w dostępie do leczenia i segreguje pacjentów na lepszych i gorszych.
Na stronie internetowej – www.nfz-olsztyn.pl – publikowane są wykazy przychodni POZ, które podpisały umowy z NFZ na 2015 r., i przychodni POZ, które nie podpisały umowy. Z danych wynika, iż w Olsztynie umowy podpisało 16 placówek, 27 jeszcze tego nie zrobiło. Żaden POZ nie podpisał umowy m.in. w miejscowościach: Bisztynek, Sępopol, Kozłowo, Pasłęk, Barciany, Świątki czy Jedwabno.
– Jeżeli po 1 stycznia 2015 r. gabinet wybranego przez nas lekarza rodzinnego będzie zamknięty, można skorzystać z innych przychodni dostępnych w pobliżu miejsca zamieszkania – uspokaja Magdalena Mil. Ponadto czynne będą także przyszpitalne izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe oraz punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mające umowy z NFZ.
NFZ informuje także, iż każdy pacjent ma prawo do zmiany lekarza rodzinnego. Pacjent nie ponosi opłaty za zmianę lekarza, jeżeli zmiana nastąpiła w wyniku zaprzestania świadczenia usług medycznych przez lekarza. W celu skorzystania z porad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej pacjent może złożyć w wybranej przez siebie przychodni deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki i/lub położnej. Wyboru lub zmiany dokonuje się bezpośrednio w przychodni i nie trzeba tego faktu potwierdzać w oddziale Funduszu.